Papier czy komputer?

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Posty: 2475
Rejestracja: 28 gru 2009, 10:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Papier czy komputer?

Postautor: Vampircia » 08 paź 2017, 11:51

Po długiej pisarskiej przerwie zaczęłam się zastanawiać, czy nie powrócić do pisania w zeszycie. Takie były moje początki. Najpierw pisałam w zeszycie, potem przepisywałam na komputerze i ten trend utrzymywał się całkiem długo, póki nie doszłam do wniosku, że szybciej będzie od razu pisać na komputerze. I rzeczywiście, przez wiele lat tak robiłam, ale stwierdziłam, że jednak takie pisanie ma swoje wady. Owszem, przepisywanie z zeszytu bywa bardzo upierdliwe, ale jednak rękopisy mają swój urok. Pomijając fakt, że można wyłapać różne błędy podczas przepisywania, to w zeszycie najzwyczajniej w świcie pisze mi się wygodniej. Może przez to, że mogę się z nim ulokować gdziekolwiek i wszędzie go ze sobą zabrać, a może też przez to, że takie pisanie wydaje mi się mniej zobowiązujące. A jak wy wolicie pisać? Może na telefonie, laptopie, maszynie :lol: ?
Obrazek

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Posty: 494
Rejestracja: 02 kwie 2013, 13:34
Lokalizacja: mój pokój
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: Skorpion » 08 paź 2017, 11:58

U mnie zeszyt. Zeszyt zawsze mogę zabrać do pracy i pisać w autobusie, robić notatki na marginesach, skreślać i nie robię literówek no i co Vampi napisała - wygoda. Dla mnie jedynym minusem pisania na papierze jest przepisywanie i dlatego stoję często z tekstami, bo najzwyczajniej w świecie nie chce mi się ich przerzucać na komputer.

Próbowałem na telefonie i doszedłem do wniosku, że chyba zwariowałem. Z kolei na maszynie to męka.
Obrazek

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Posty: 185
Rejestracja: 14 sie 2012, 20:44
Lokalizacja: Marsjańskie odmęty
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: Preity » 08 paź 2017, 14:42

Jeśli już zabiorę się do pisania, to jednak wolę komputer. Głównie ze względu na łatwość poprawiania i modyfikacji. Na papierze pisanie idzie mi zdecydowanie za wolno w stosunku do tego co się w mojej głowie pojawia, i nie mam zwyczaju robienia notatek. Właściwie to nadal się uczę, jak i po co robić notatki :)
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Posty: 2032
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:20
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: RedHatMeg » 08 paź 2017, 15:21

Od gimnazjum mam w torbie/plecaku jakiś zeszyt przeznaczony tylko na twórczość literacką, jednak po pierwsze - ostatnimi czasy i tak częściej siedzę przy komputerze i rzadko coś piszę w zeszycie, a po drugie - w zasadzie zawsze najpierw przez jakiś czas przewałkowuję jakiś pomysł w głowie zanim go przeniosę na papier albo komputer.

W Anglii zaczęłam nowy zeszyt, ale mi się kartki odkleiły od okładki XD

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Posty: 2475
Rejestracja: 28 gru 2009, 10:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: Vampircia » 11 paź 2017, 22:28

Dzisiaj specjalnie kupiłam sobie nowy długopis, żeby mi się lepiej pisało w zeszyciku.
Obrazek

Awatar użytkownika
kociara81
moderator
Posty: 358
Rejestracja: 17 lut 2012, 22:32
Lokalizacja: Carrotus
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: kociara81 » 12 paź 2017, 11:37

Kiedyś próbowałam zapisywać swoje pomysły na papierze, lecz moje pismo jest zazwyczaj mało czytelne. I pod wpływem dużej ekscytacji pisałam jeszcze bardziej niewyraźnie niż zwykle. I był taki rękopis praktycznie nie do odczytania.

Dlatego zazwyczaj piszę albo na kompie, albo na telefonie mimo że tel jest toporny. Żeby chociaż kawałki pomysłów gdzieś zostały.

Ale wciąż grom pomysłów co do pisania, mam w swej głowie i pamięci. Tylko szkoda że jakby ochota na pisanie nie chcę przyjść. A jak próbowałam na siłę to była totalna masakra. Jednak tłumaczenie informacji zapisanej za pomocą obrazu z bonusem innych zmysłów (słuch, dotyk z poczuciem temperatury, smak, zapach, jaka pozycja ciał była) jest ciężko przetłumaczyć na słowa, a niestety tak moja łepetyna myśli.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Posty: 709
Rejestracja: 04 gru 2010, 13:09
Lokalizacja: Chmurny Kukułczyn
Kontaktowanie:

Re: Papier czy komputer?

Postautor: Zwierz Hienisty » 13 paź 2017, 19:09

Różnie bywa. Hien mnóstwo notatek robi w kalendarzu z liskami. I tak go będzie nosić, bo trzeba zapisywać rzeczy takie jak kolokwia i prace domowe. Zeszyt - czemu nie, ale nie znajdziemy w nim nic w tym morzu chaosu notatkowo-rysunkowego. Ostatnio okazało się, że świetnie idzie nam na telefonie. Póki, rzecz jasna, nie zbiliśmy szybki. Teraz mamy tylko pół ekranu na pisanie i to bardzo niewygodne. Rozważaliśmy tablet, ale jakoś nie czujemy tego, nawet notatek tak nie robim.
Zostaje zatem laptop, ale to też niezbyt wygodne, odkąd wysiadła nam klawiatura i musimy używać takiej na USB.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!


Wróć do „Rozmowy o twórczości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość