Rodzaje narracji

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Rodzaje narracji

Postautor: Vampircia » 06 maja 2015, 13:08

Tak się zastanawiałam, jakie jest wasze podejście do rodzajów narracji. Teraz chyba jest modna narracja pierwszoosobowa, ale przyznam szczerze, że mnie się niezbyt dobrze pisze w takiej formie (i niekiedy też czyta). Najbardziej lubię narrację trzecioosobową z różnych punktów widzenia, bo uważam, że daje najwięcej możliwości. Wcale nie twierdzę, że jest prosta, bo trzeba uważać, żeby nie mieszać perspektyw i nie stosować kolokwializmów w opisach, ale wydaje mi się, że tak można najwięcej pokazać. Przedstawić rzeczy, które dzieją się równocześnie w różnych miejscach, wejść w głowę wielu bohaterów. Narracja pierwszoosobowa też może być dobra i pasować do danego utworu, ale niestety mam wrażenie, że często stosują ją idioci, bo wydaje im się, że tak jest łatwiej i..., no, modniej. Najtrudniej jest mi chyba pisać w formie dziennika. Takie coś się sprawdza, jak coś ma być na śmieszno, wtedy jest to dla mnie zabawa słowem, wyobrażanie sobie, jak coś by przedstawiła osoba, o jakimś specyficznym charakterze. Ale tak na poważnie to niezbyt mi idzie, podziwiam ludzi, którym to wychodzi.
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Re: Rodzaje narracji

Postautor: Miryoku » 06 maja 2015, 13:42

Vampircia pisze:Narracja pierwszoosobowa też może być dobra i pasować do danego utworu, ale niestety mam wrażenie, że często stosują ją idioci, bo wydaje im się, że tak jest łatwiej i..., no, modniej.

No właśnie. To jest problem narracji pierwszoosobowej, kojarzy się z aŁtoreczkami i innymi grafomanami. Szczerze mówiąc, pierwszoosobowa narracja często mnie zniechęca do czytania. Czasem jestem o to zła na siebie.

Ja lubię pisać w narracji pierwszoosobowej, jest to dla mnie dosyć łatwe (mój pierwszy fik był tak napisany). I myślę sobie, że pierwsza osoba może być dobrym ćwiczeniem na niemieszanie perspektyw i na bardziej osobową narrację, jeśli ktoś ma z tym problem. Ale i trzecioosobową lubię, a nawet wolę, faktycznie daje większe możliwości. Choć równie dobrze można i przy trzecioosobowej narracji trzymać się perspektywy tylko jednej postaci (jak w większości "Harry'ego Pottera"). Ogólnie rzecz biorąc, każdy typ narracji można skopać, jak się nie umie pisać.

Za to nigdy nie pisałam w drugiej osobie i w sumie nie miałabym pomysłu, do czego taka narracja mogłaby mi posłużyć, chyba że bym pisała coś w formie listów.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 maja 2015, 13:47

Narracja w drugiej osobie pasuje do krótkich jednoczęściówek, w których jedna postać wyraża swoje odczucia wobec innej postaci. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 maja 2015, 13:49

No fakt, ale jest to akurat ten typ fanfika, którego nigdy nie zrozumiem. Dla mnie to forma ćwiczenia bądź urywek dłuższego tekstu niż fanfik sam w sobie i ubolewam nad tym, że na ff.net pełno tego jest.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Preity » 06 maja 2015, 14:20

Zawsze jakoś dziwnie czyta mi się teksty pisane w drugiej osobie i bardzo często, jeśli już na takie trafię, zniechęcają mnie do czytania. Natomiast pozostałe dwa rodzaje narracji lubię tak samo.
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 06 maja 2015, 20:03

Hienu się źle pisze pierwszoosobówki, woli trzecią osobę, taką też woli raczej czytać. Chociaż zdarzało mu się czytać naprawdę świetne pierwszoosobówki - ale to głównie wtedy, gdy najlepszym elementem był specyficzny sposób mówienia owej postaci, taka dzika narracja jak w "Absurdusie", który z internetu chyba już znikł. Czasami jak chce wykazać się wariacką narracją, to też używa pierwszej osoby. Ale zaliczył też eksperyment z drugoosobówką, ale po polsku naprawdę trzeba się nagimnastykować, by nie precyzować płci owego "ty".
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Wróć do „Rozmowy o twórczości”