Kalki, schematy, stereotypy - jak ich uniknąć?

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Kalki, schematy, stereotypy - jak ich uniknąć?

Postautor: Vampircia » 04 sty 2016, 23:08

No dobra, tym razem jestem przekonana, że nie ma takiego tematu. Czasem sobie piszemy i tak sobie myślimy: "Ojej, żeby tylko nie wyszło zbyt sztampowo. Ojej, żeby tylko nie było tak jak w miliardzie innych historii. Ojej, żeby tylko postacie nie były stereotypowe." Czy są jakieś sposoby, żeby unikać takich problemów? Czy może lepiej się po prostu nie przejmować i pisać swoje?
Obrazek

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Re: Kalki, schematy, stereotypy - jak ich uniknąć?

Postautor: Zwierz Hienisty » 04 sty 2016, 23:57

Hien ma problem odwrotny. Chce napisać epic sztampę... i nie wychodzi. Po drodze coś się psuje. Bardzo. Tak więc hienim pomysłem na uniknięcie sztampy jest generalnie... pozwolić sztampie odleżakować i przegryźć się, przefermentować porządnie. Większość hienich pomysłów zaczyna jako wybitne sztampy i później coś w nich klika. Ale hien potrafi międlić ten sam pomysł w kółko, przepuścić bohaterów przez kamienie młyńskie i generalnie przegotowywać ten sam pomysł długo a intensywnie. Jeśli tego nie zrobi, po prostu nie umie napisać i tyle.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Re: Kalki, schematy, stereotypy - jak ich uniknąć?

Postautor: Vampircia » 05 sty 2016, 12:11

Bo to tak jest, że jak chce się pisać sztampę, to nie wychodzi, a jak chce się odejść od schematu, to prędzej czy później się w niego wpadnie. Jak chciałam napisać harlekina, to oczywiście strasznie trzeba było się wysilać, żeby wyszło sztampowo i w końcu się poddałam i przestałam pisać.
Obrazek

Wróć do „Rozmowy o twórczości”