Mary Sue

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Komatsu117
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Komatsu117 » 09 maja 2014, 20:54

o mój Boże... Mówię(piszę) odnośnie fika do Pottera... przez chwilę zastanawiałam się czy "że" nie pisze się przez "rz"
"rzuciłam też spojrzeniem" na link od Meg, nie zrobiłam go jeszcze ale przewiduję sobie niemożebnie wysoki wynik :mrgreen:
wracając, ta TRINITY jest dziwna, żeby napisać coś tak niepoprawnego (no inne cenzuralne słowo do głowy mi nie przychodzi) że jej się chciało :lol: niech założy firmę robiącą mopy "Vldemop Spółka Zło"

Awatar użytkownika
kociara81
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: kociara81 » 09 maja 2014, 21:30

Cóż teoretycznie to moje znalezisko. Nie wiem jakim cudem na to się trafiło.

Cóż sprawdziłam Cyfrazę i wedle testu jest już MS. Lecz porównywałam ją z Przebudzenia, jak i ją z Rozwolnienie Kosmicznych Maszyn. Głupowatość Rozwolnienia dała jej niepotrzebne dodatkowe punktu bo zamierzone było żeby początkowo zwykła OC rzucić do wydarzeń trafiających się najczęściej MS (just for fun, hehe). Lecz gdy wzięłam ją z Przebudzenia. Wyszło że w miarę zbilansowana postać, ale warto coś lekko uciąć lub dodać jakieś wady i słabości dla smaczku.

Pod sprawdzenie wzięłam Binary Dust, bo miałam już jakieś wątpliwości. Wyszło że w miarę zbilansowana, ale trza jej coś więcej dać. Trochę zalet więcej jej dać.

Ale cóż ten test ma tylko pomóc, nie każda postać może zostać dobrze "zmierzona" przez ten test (bo np. źle skontrowany świat/fabuła może zawyżać lub obniżać wynik). Wynik raczej nie brać na serio, może być tylko podpowiedzią.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 09 maja 2014, 22:00

Ano, wynik nam zawsze wychodzi wysoki, mimo iż postacie mamy dość zbalansowane. Z drugiej strony jakby zastosować się do wszystkich "ale" tego testu, to by pewnie brygidka wyszła.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Komatsu117
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Komatsu117 » 10 maja 2014, 12:05

ale ten test faktycznie trochę pomaga w wykreowaniu postaci. w sumie dobra wskazówka.

Awatar użytkownika
Astroni
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Astroni » 10 maja 2014, 12:26

RedHatMeg pisze:Tak żeby nie zaginęło:
http://akaszik.w.interia.pl/marysue.htm

O, super, że to tu wkleiłaś - sama sobie właśnie pomyślałam, że szkoda by było, gdyby przepadło :)

Tak, możliwe, że trudno uzyskać w tym teście wynik uznany tam za zadowalający, ale... to chyba kwestia dzisiejszej mody. Poza tym sądzę, że dzieło, którego główny bohater nałapał 68 punktów (jak mój jeden X) ) niekoniecznie musi lecieć do kosza, bo autorka pytań nie interesowała się w ogóle charakterystyką świata, w którym owa postać się obraca, szerszym stosunkiem do niej innych postaci (niż tylko sprawy łóżkowe), jej wroga, znaczeniem niektórych rzeczy... Było przykładowo pytanie o wielkie moce i o to, czy udało się jej uratować komuś życie, ale nie było, czy jest tak zawsze, o bezradność i ciężar tej wyjątkowości. Może być tak, że marysuistyczność, słodziakowość wręcz głównego bohatera kontrastuje z "niefajnością" świata naokoło, z jego nienaprawialnością.
Test jest zdecydowanie po to, żeby przemówić narwanym ałtoreczkom do rozumu, pomaga sobie też uświadomić co nieco (i trochę pobrechtać :roll: ), ale zdecydowanie nie po to, żeby na poważnie decydować o wartości całego dzieła ;-)
Nie ma "koniecznych" opisów i "mniej ciekawych" fragmentów - piszemy tak,
jakby każde zdanie było najważniejsze i jakby miało być naszą wizytówką.

[center]^^^[/center]
Mówi się, że Dukaj powiedział, że Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka. Mało kto wie jednak, że powiedział to ustami nie słynącej z mądrości postaci i to w świecie, w którym demokracja jest zarazą, a Słońce krąży dookoła Ziemi (naprawdę, nie tylko według astronomów!).

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 10 maja 2014, 12:37

11 punktów. W sumie ciężko jest przeprowadzać ten test dla własnej postaci, bo zawsze mogę odbierać pewne zachowania inaczej, niż czytelnik. Jestem ciekawy, czy test wypadłby inaczej, gdybym dał go do uzupełnienia komuś innemu.
Z drugiej strony - niemożna też przedobrzyć i stworzyć postaci, która zdobyłaby 0 punktów i tym samym byłaby szarym, nieciekawym charakterkiem.
Obrazek

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 10 maja 2014, 12:41

Astroni pisze:autorka pytań nie interesowała się w ogóle charakterystyką świata, w którym owa postać się obraca, szerszym stosunkiem do niej innych postaci (niż tylko sprawy łóżkowe), jej wroga, znaczeniem niektórych rzeczy...

No właśnie napisała na wstępie (i przewijało to się przez większość pytań), że jak coś jest powszechne w danym świecie, to się nie zaznacza.

Awatar użytkownika
kociara81
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: kociara81 » 10 maja 2014, 12:49

Albo że źle skontrowany świat, fabuła lub inna skaza tez może zawyżać/zaniżać wyniki. Wiadomo że nie da się w pełni stworzyć uniwersalnego testu bo zawsze się trafi na postać lub świat co nie można ocenić tylko takimi kryteriami.

Wyniki tego testu jak wspomniałam wcześniej trza traktować jako podpowiedź, a nie jako jedyny słuszny osąd.

11 punktów wedle testu to postać którą na 100% nie jest MS ale trza dopracować. Może dać jej więcej wad lub zalet.

Awatar użytkownika
Komatsu117
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Komatsu117 » 10 maja 2014, 14:28

25 ptk... nie jest aż tak tragicznie jak sądziłam. Ale miejscami ciężko jest dopasować czy zinterpretować odpowiedź, bo różne zachowania są dopuszczalne w różnych fandomach. Ale przynajmniej zobaczyłam że mam pewne skłonności do tworzenia Mary'ch :-)

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 10 maja 2014, 14:35

To nic złego. Ja mam takie skłonności odkąd pamiętam i jest mi z tym dobrze ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 10 maja 2014, 14:51

Ale MS nie zawsze jest widoczna. Jeśli opowiadanie jest dobrze napisane to czytelnik nie zwraca aż takiej uwagi na charakter bohatera. Gorzej z opowiadaniami, w których wszystko jest tak złe, że widok Dżeskiki czy innej Mary jest niczym przelanie czary goryczy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Astroni
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Astroni » 11 maja 2014, 12:20

RedHatMeg pisze:No właśnie napisała na wstępie (i przewijało to się przez większość pytań), że jak coś jest powszechne w danym świecie, to się nie zaznacza.

No tak, ale... kiedy sami wymyśliliśmy świat, nie fanfikujemy, czasem nie jest tak łatwo powiedzieć, co jest powszechne, a co nie. Przykładowo pytanie o to, czy jakieś umiejętności są powszechne - w środowisku, w którym ów bohater się obraca, nie są, ale dla jego rasy, przeciwko której walczy, jak najbardziej. Tyle że przez lwią część historii czytelnik nie ma pojęcia, że gość nie jest człowiekiem. To taki najprostszy przypadek, przy którym nie wiedziałam, co ze sobą zrobić.

A w ogóle to zauważyłam, że niezwykle dużo punktów przeważnie zarywam na wstępie za specyficzność imienia głównego bohatera XD Bo jak nie imię, które mi się niegdyś podobało albo intrygująca kombinacja, to zwykły self-insert, który nazywa się tak jak ja "po angielsku" (choć ten akurat jest czysty, bo zarobił zaledwie 14 pkt, choć miał(a) też super paranormalne moce :mrgreen: )
Nie ma "koniecznych" opisów i "mniej ciekawych" fragmentów - piszemy tak,
jakby każde zdanie było najważniejsze i jakby miało być naszą wizytówką.

[center]^^^[/center]

Mówi się, że Dukaj powiedział, że Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka. Mało kto wie jednak, że powiedział to ustami nie słynącej z mądrości postaci i to w świecie, w którym demokracja jest zarazą, a Słońce krąży dookoła Ziemi (naprawdę, nie tylko według astronomów!).

Erraii
amator
Kontaktowanie:

Postautor: Erraii » 15 lis 2014, 21:54

No to ja się pochwalę Gacusiem.

Główny bohater mojego blogaskowego opka
- imię oznacza "pożar" - obiekt żartów starszych kolegów.
- jest superduperuberblady - a jeszcze bladziej wygląda ze swoimi oczodajnymi khrffissstoczerwonymi i przetłuszczonymi włosami
- nikt go nie lubiał, jak to w typowym schemacie był tym na kim wyładowywali się ci źli.
- jest w jakimśtam sposób wybrańcem i ma superbajeranckie moce (co prawda są zapieczętowane i kompletnie nie umie z nich korzystać)
- nie jest całkiem człowiekiem, przez to ma w kij dużo problemów (a on chce mieć tylko trochę spokoju *chlip* zła ałtoreczka go męczy ;_;)
- ten zły dostaje fiziza na jego punkcie
- jest kompletną cipką i daje sobą pomiatać
- ciągle się potyka
- ma słabość do skąpo ubranych pań (burza hormonów - niektórzy twierdzą, że się nad nim znęcam)

W teście dostaje max 29 punktów - gdyby nie smaczki miałby coś koło 40 :|

Gacuś 2 - nie zamierzam na razie o nim blogaskować

W świecie, gdzie każdy egzorcysta ma chowańca demona (logika poszła płakać w kącie) Kimiko (zwana również Pańcią) znajduje demona przewieszonego na gałęzi. Czego nie - myśli - i pieczętuje demona. Okazuje się, że demon to wielki zUy i niebezpieczny ale nie zaatakuje Pańci - bo nie (i pieczęć - która zmuszała owe demony do bezwarunkowego posłuszeństwa - a wtedy one żyją w dość marnych warunkach w najlepszym wypadku sprzątając posiadłość właściciela). Pańcia nazwała demona Sora. Sora jest wielki zUy i niebezpieczny - ale nie dla Pańci - dla każdego kto podejdzie bliżej niż 5 m. Dodatkowo jest on w kij potężny i może wszystko, najpotężniejszy i ten tegez(nawet jakby chciał to może se nowy wszechświat wyhodować, co to dla niego pieczęć). Jest cholernie zazdrosny o Kimiko i cały czas ją obserwuje. Bo ona nie jest zUa. I straszy każdego, kto się zbliży do niej, ale Pańcia zabroniła mu krzywdzić ludzi. No i uciekł z laboratorium, egzorcyści go ścigali, ale jak okazało się, że jest zapieczętowany to nie mogli nic zrobić - takie prawo. Pod koniec okazuje się, że jest hybrydą - taką na 3/4 (mamusia ludź/demon a tatulek czysty demon).

Sora otrzymał jakieś 36 punktów.

Ehh, zmęczona jestem. - opis drugiego Gary Stu "trochę" nie za bardzo.

:-? :-? :-?
Mój blog
kaji.bloog.pl

Wróć do „Rozmowy o twórczości”