Strona 1 z 7

Jak NIE pisać?

: 02 lis 2010, 17:41
autor: RedHatMeg
Czyli praktyczne rady dla młodych pisarzy od starych wyg :mrgreen: . Po przeczytaniu paru demotywatorów napisanych przez anty-fanów meyerowego "Zmierzchu", w których często powtarzało się zdanie o tym, że autorka nie umie pisać, zaczęłam sie zastanawiać nad tym, co zrobić, aby nie wyjść na grafomana. Dlatego w tym temacie skupiamy się na tym, jak NIE pisać.

: 02 lis 2010, 19:56
autor: Vampircia
Po pierwsze to, co zostało niedawno wspomniane w innym temacie: nie powinno się pisać o rzeczach, o których się nie ma pojęcia. Po drugie bardzo ważne są postacie, bez nich nawet dobra fabuła nie uratuje tekstu. Dlatego nie należy wstawiać postaci, które nie są zbudowane od podstaw albo które działają w sposób nielogiczny. Po trzecie nie należy pisać z podejściem "to tylko fanfik, więc nie muszę się starać". Oczywiście każdy może coś takiego stworzyć, każdy to może umieścić w sieci, tylko nie należy potem oczekiwać, że ludziom się spodoba.

: 02 lis 2010, 20:12
autor: An-Nah
Po czwarte, jeśli się nie czyta książek, lepiej sobie z pisaniem dać spokój.

: 02 lis 2010, 20:51
autor: Miryoku
Po piąte: należy dopasować postaci i wydarzenia do realiów, w których się pisze.

: 02 lis 2010, 20:56
autor: Vampircia
An-Nah pisze:Po czwarte, jeśli się nie czyta książek, lepiej sobie z pisaniem dać spokój.

Chciałam to napisać, ale uznałam to za oczywistą oczywistość.

: 02 lis 2010, 20:59
autor: An-Nah
Nie dla wszystkich jest tak oczywista, jak się bawiłam w ocenianie opowiadań blogowych, nie raz się spotykałam z takimi, których autorka pisała że nie lubi czytać...

: 02 lis 2010, 21:12
autor: Vampircia
I nie wstydziła się do tego przyznać? Nieźle.

: 02 lis 2010, 21:20
autor: An-Nah
Obawiam się, że są takie, dla których wstyd się przyznać, że czytają coś poza opkami...

: 02 lis 2010, 21:28
autor: Vampircia
No w sumie pamiętam jak na takim jednym forum fanfikowym pewien koleś zapytany o książki stwierdził, że nie czyta makulatury.

: 02 lis 2010, 22:11
autor: Szaliczek
Po szóste: nie staraj się pisać dla wszystkich. Ogranicz swój tekst do określonej grupy społecznej, np. fanów opowiadań o parach homoseksualnych.

: 02 lis 2010, 22:21
autor: Vampircia
Ludzie, Meg wyraźnie zaznaczyła w temacie, że to miało być jak NIE pisać.

: 03 lis 2010, 05:23
autor: RedHatMeg
Vampi, wszystko dobrze. Każdy napisał post zgodny z tematem.
To ja teraz podsumuję dotychczasowe wnioski i wrzucę własne.
1. Nie mozna pisać o czymś o czym sie nie ma pojęcia (nawet Maj przeczytał coś o Ameryce, zanim napisał Winnetou).
2. Trzeba dobrze przemyśleć psychologię i charakter postaci.
3. Bez podejścia "to tylko fanfik, więc nie muszę sie starać".
4. Nie brać się za pisnaie, jeśli się nie czyta książek (Srlsly - WTF? Piszesz coś na kształt książki, a sam/a ich nie czytasz?).
5. Zgodnosć z realiami ("Hej, Jagiełło, odłóż ten miecz, załatwimy Krzyzaków uzi!")
6. Nie pisać dla wszystkich.
Cóż mogę dodać? Kiedyś chodziłam na monograf o literaturze popularnej i zapytałam wykładowcę, czym sie charakteryzuje grafomania. Odpowiedział, że to zużywanie pewnych schematów. I się zgadzam. Kopiowanie czegoś, co jest akurat popularne albo powtarzanie w fabule tych samym motywów może doprowadzić do kiczu.

: 05 lis 2010, 21:56
autor: Vampircia
Myślę, że też nie powinno się naśladować cudzego stylu, bo z reguły to marnie wychodzi. Lepiej wypracować sobie własny styl.

: 05 lis 2010, 23:58
autor: Miryoku
Czy ja wiem? Myślę, że dobrze jest się wzorować na stylu pisarza, który Ci się podoba. Nie dokładnie naśladować, ale na tej podstawie wypracować sobie własny styl.

: 07 lis 2010, 01:57
autor: Komimasa
No ja nie uważam się za żadną "wygę", jednak pozwolę sobie nie zgodzić się z Waszym zdaniem o tym, że jak nie czytasz książek to nie pisz. Ja generalnie nie czytam. Z czystej chęci a nie z przymusu, przeczytałem raptem kilka książek. Mimo to mój styl jest do przełknięcia. Ludzie czytali i nawet się im podobało. Nawet osoby znające się trochę na pisaniu uważają, że nie mam tak złego stylu. Tak więc się z tym nie zgodzę.