Kreacja postaci

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 06 lip 2011, 23:18

To może ja wam prześlę fragment przerobionego pierwszego dialogu między Markusem i Winifred.
- A czy ty lubisz Cedricka? – zapytał Markus.
- Lubić, lubię. Kiedy znalazłam go nieprzytomnego w zaułku, bałam się, że już nie żyje. I jeżeli jest coś, w czym mogłabym mu pomóc, chętnie to zrobię.
- Dobrze to słyszeć – Markus uśmiechnął się. – Wiesz, Winifred, kiedy usłyszałem o tobie i Cedricku, miałem pewne obawy, ale teraz widzę, że były właściwie bezpodstawne.
- A czego dotyczyły te obawy?
- Miałem niejasne wrażenie, że miedzy wami coś jest, ale po rozmowie z tobą widzę, że to tylko zwykła solidarność. Nie mówisz o nim jakby łączyły was o wiele bardziej zażyłe stosunki. Z całym szacunkiem, ale ten związek nie miałby racji bytu.
(...)
- Proszę mnie źle nie zrozumieć – podjął znów rozmowę lekarz. – Nie mam nic przeciwko tobie. Cieszę się, że cię poznałem i że Cedrick cię poznał. Przyjaciół nigdy nie jest za mało. Jednakże żyjemy w społeczeństwie, które takie związki od razu by napiętnowało. My, niziołki, już i tak nie jesteśmy traktowane poważnie. Twoi pobratymcy też pewnie mają nas za śmieszne stworzonka, a nie potencjalnych zięciów.

Awatar użytkownika
An-Nah
mistrz

Postautor: An-Nah » 06 lip 2011, 23:34

No jak na razie to jest bardziej mówienie o tym, że "społeczeństwo nie zaakceptuje", samo nieakceptujące społeczeństwo nie robi nic. I fakt, Marcus traci w ten sposób na sympatyczności i staje się hipokrytą. Co nie jest do końca może złe, ale nie wiem, czy to jest coś, co planowałaś.
A wypowiedź doktora ociera się o rasizm względem elfów.
Come with me in the twilight of a summer night for awhile
Tell me of a story never ever told in the past

(...)

Fanatics find their heaven in never ending storming wind
Auguries of destruction be a lullaby for rebirth

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 06 lip 2011, 23:46

Wiesz, to jest o tyle trudne, że tylko w przeżycia wewnętrzne Winifred i cedricka mamy wgląd. Nie stosowałam introspekcji do innych postaci, włącznie z Markusem, dlatego o jego stosunku do czegokolwiek możemy się dowiedzieć tylko z gestów i dialogów.

Aczkolwiek w spinoffowym one-shocie cała perspektywa należy do niego (i do jeszcze jednej postaci, ale nie uprzedzajmy faktów).

Natomaist robiłam ten twój test na Mary Sue w kontekście Winifred i wyszło mi 26 punktów.

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 21 lip 2011, 21:44

Jeszcze wracając do postaci żeńskich - doszłam niedawno do wniosku, że muszę ich robić więcej, bo zauważyłam niepokojący deficyt (jeśli nie jesteś w stanie skompletować własnej obsady do numeru "Cell Block Tango" i nie jest to jakoś szczególnie uzasadnione, znaczy, że jest źle :-P ). A ja już mam kilka pomysłów na postaci żeńskie, poczynając od Grande Dame cioci van Hoovena, a na antagonistce z drugiego tomu skończywszy.

Awatar użytkownika
An-Nah
mistrz

Postautor: An-Nah » 21 lip 2011, 22:25

Hmmmm, pamiętaj jeszcze o teście Behdel :P Jeśli w historii występują co najmniej dwie kobiety, które rozmawiają między sobą o czymś, co nie jest mężczyzną, to znaczy, że jest postęp :P
(czyli: kobiet nie musi być wiele, ale traktowanie ich tylko jako dodatków do mężczyzn jest bad :P)
Come with me in the twilight of a summer night for awhile
Tell me of a story never ever told in the past

(...)

Fanatics find their heaven in never ending storming wind
Auguries of destruction be a lullaby for rebirth

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 21 lip 2011, 22:53

An-Nah pisze:Hmmmm, pamiętaj jeszcze o teście Behdel :P Jeśli w historii występują co najmniej dwie kobiety, które rozmawiają między sobą o czymś, co nie jest mężczyzną, to znaczy, że jest postęp :P
(czyli: kobiet nie musi być wiele, ale traktowanie ich tylko jako dodatków do mężczyzn jest bad :P)

Jażę, jażę. Mi chodzi po prostu o obsadzenie kobiet w role postaci, które mogłyby być równie dobrze mężczyznami. Tzn. nie chcę, zeby to były babo-chłopy, ale np. informator, jakiś pomniejszy antagonista, random bystander...

Pamiętasz jak ci opowiadałam o tym szpiegu z Tayi? No więc doszłam do wniosku, że zrobię z niego babkę (ale nie Femme Fatale). Waham się tylko czy ma to być sadystyczna suka, czy raczej coś bardziej wyrafinowanego, czyli laska, która ma wiele warstw (cóż mogę powiedzieć... twój Władca Ciemności zmotywował mnie do robienia bardziej zawiłych antagonistów).

Mam też pomysł na laskę z protezą nogi.

A ciocia van Hoovena przybywa, aby zadbać o obyczajność siostrzeńca, i przypomina troszeczkę zachowaniem ciotkę Donalda, Matyldę, z komiksu Dona Rosy "List z domu" - traktuje dorosłego mężczyznę tak jakby był małym, niegrzecznym chłopcem.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 22 lip 2011, 21:33

Zazdrościmy wam. My cierpimy obecnie na koszmar związany z postaciami męskimi. Mało ich, marionetkowe i na dodatek wkurzające. Babki u nas rządzą, a nawet jeśli facet jakiś zaczyna pociągać za sznurki, to nikt nie wie, że on facet, bo transwestyta. No ale, chyba trzeba skupić się na chłopakach pobocznych i może jakoś to będzie.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Natka
pomocnik

Postautor: Natka » 25 lip 2011, 00:11

Ja tam się dawno przestałam przejmować tym, jakie są w moich tworach proporcje płci. Owszem, kiedyś to postaci pierwszoplanowych nawet "musiało" być pół na pół (jak była asymetria, to domyślałam XD) ale mi przeszło. Jakimś dziwnym trafem mimo to postaci męskie jakoś mi nie zanikły. Czy istnieje równowaga? Nie wiem, czy jest tak w sensie statystycznym, ale nie jest tak, by jakaś "rola" była zarezerwowana tylko dla jednej płci (za wyjątkiem może takich, jak matka (w sensie osoba, która kogoś urodziła) czy ksiądz katolicki -__^), więc chyba jest dobrze.
OC-holic

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 25 lip 2011, 18:08

Znaczy - być może przejmuję się pierdołami, ale jednak od czasu do czasu mam taki przebłysk: "Przydałaby się jakaś babka." Czasem mnie denerwuje w różnych fandomach deficyt kobiet, bo jak wyobrażam sobie kto mógłby wykonywać "Cell Block Tango" albo inny wymagający udziału wielu pań numer, to muszę brać się brzytwy. Tak jest z Megamocnym - właściwie są tam tylko trzy kobiety: love interest głównego bohatera (Roxanne), jego matka i przybrana matka jego arcywroga Metromana. Od biedy mozna stworzyć OC albo poszukać wśród stażystów, ale jaki to ma sens? I tak miałam szczęście, że udało mi się obsadzić dziewczyny z Hetalii.

To może teraz pomówmy o czymś innym. Czy wy też czasem macie coś takiego, że spotykacie się z jakimś fikcyjnym bohaterem i nagle chcecie stworzyć podobnego? Ja tak miałam z Ludwigiem von Drake'iem. Facet sprawił, że zapragnęłam uczynić bohaterem książki człowieka, którego życiową aspiracją jest wiedzieć wszystko. Chciałam też, aby mentor jednej mojej Magical Girl był podobny do wujka Iroh albo gargulca Hudsona.
Ostatnio zmieniony 28 lip 2011, 22:45 przez RedHatMeg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Natka
pomocnik

Postautor: Natka » 27 lip 2011, 19:30

Nie mówię, że to pierdoła, tylko, że ja się tym już nie przejmuję (a w odbiorze mi nigdy nie przeszkadzało).
OC-holic

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Świetne postacie

Postautor: Vampircia » 14 gru 2015, 15:02

Wszyscy mamy swoje ulubione postacie, mogą być w książkach, filmach, serialach, grach, własnej twórczości, w czymkolwiek. Czasem jest tak, że wystarczy kilka minut i już wiemy, że postać jest zajebista. Co czyni postać naprawdę fajną? Jak sprawić, żeby postać była ciekawa i lubiana? A może macie jakieś przykłady świetnych postaci? Jestem zdania, że nie może być ciekawej historii bez dobrych postaci.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Re: Świetne postacie

Postautor: Zwierz Hienisty » 14 gru 2015, 19:30

W Ghost in the Shell się roi od ciekawych postaci (jak spuścimy trochę zasłony milczenia na serię filmów Arise, o dwa poziomy mniej dobra, a i modyfikuje świetną przeszłość pani major). Oczywiście prym wiedzie major Kusanagi. Różni się znacznie w każdej wersji, ale czy to serialowa, czy to filmowa, czy to mangowa major Kusanagi jest świetna. Nie umiemy rzec, co w niej konkretnie i co i dlaczego, ale poprowadzono ją tak, że w każdej wersji jest ciekawa. Nie umiemy jej konkretnie określić, wymyka się etykietkowym cechom typu "energiczna", "poważna", etc., więc chyba musi być wiarygodna.
Na drugim miejscu Tachikomy. GitS SAC oferuje naprawdę świetnie poprowadzone postacie robotów bojowych, które dzięki swej ogromnej inteligencji zaczynają przejawiać oznaki posiadania "czegoś więcej". Tachikomy większość czasu to głównie akcent humorystyczny, ale w obu sezonach mają naprawdę kilka wspaniałych momentów. Przy okazji jest to jedyny przykład postaci robotów, które poprowadzono - naszym zdaniem - naprawdę wiarygodnie, nie czyniąc z nich klonów ludzi, nie każąc im rozwijać swojej świadomości w oparciu o swój służalczy status wobec ludzi. Pozostają robotami do końca, co nie znaczy, że są bezduszne. Cały problem w tym, że są bardzo niebezdusznymi robotami.
Tak nieco dalej - Batou. Z filmów i serialu SAC wychodzi obraz trochę samotny, no i to trochę typowy milczący twardziel z kiepskim poczuciem humoru, ale GitSy sporo potrafią wyrazić milczeniem i w efekcie wychodzi daleko poza tę ramkę.
To tyle na razie, więcej nie pamiętamy. Pewnie za chwilę się przypomni, ale o czymś to świadczy, że te trzy lampki zapaliły się jako jedyne od razu.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 14 gru 2015, 19:56

Słabo pamiętam to anime:( Ale generalnie w animcach często są fajne postacie. W Shingeki no Kyojin jest ich zaskakująco dużo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 14 gru 2015, 20:00

Jak dla nas GitS to coś znacznie powyżej anime, gdzie zwykle postacie można opisać paroma przymiotnikami i to by było na tyle. Ale hien to wyznawca GitSa, może dobrość tych postaci uważać za dogmat ;>

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 14 gru 2015, 20:02

O dziwo mnie to anime jakoś bardzo w pamięć nie zapadło. Może to przez to, że nie przepadam za robotami. A zwłaszcza za takimi ludziowatymi.
Obrazek

Wróć do „Rozmowy o twórczości”