Kreacja postaci

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Re: Kreacja postaci

Postautor: Vampircia » 14 gru 2015, 21:37

A powiedzcie mi tak szczerze, czy wygląd postaci ma wpływ na to, jak ją lubicie i postrzegacie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 14 gru 2015, 22:21

Zdecydowanie wygląd ma wpływ.

Ja bardzo lubię postacie, które się rozwijają, zmieniają. Np. przechodzą na dobrą stronę (ew. na złą). Dlatego lubię Spike'a z Buffy, ale to w ogóle jest zajebista postać. Lubię też postacie "szare", bo takie całkiem dobre albo całkiem złe często są nudne.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 14 gru 2015, 22:29

Wygląd wiąże się z charakterem. Np. w anime kolor włosów postaci często odzwierciedla ich osobowość. A poza tym fajnie jak postać ma w sobie coś intrygującego. Lubię jak postać ma jakiś wyrazisty styl, ale z drugiej strony fajne są też takie, które zdają się niepozorne, a w rzeczywistości mają jakieś unikatowe cechy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Preity » 15 gru 2015, 09:16

W moim przypadku wszystko zależy od medium. W książkach, niezależnie od tego jak bardzo autor starałby się opisać wygląd postaci moja wyobraźnia w większości radośnie wszelkie wskazówki ignoruje, przez co skupiam się głownie na charakterze postaci i jej relacjach z otoczeniem. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku filmów i seriali, chociaż tu też nie do końca może sam wygląd ma znaczenie, ale kto danej postaci "twarzy użycza. Bo jeśli to będzie aktor którego lubię, to i mój odbiór danej postaci będzie nieco bardziej przychylny (niezależnie od jej charakteru), niż w innych przypadkach.
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Awatar użytkownika
Skorpion
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 15 gru 2015, 16:54

ak bardzo autor starałby się opisać wygląd postaci moja wyobraźnia w większości radośnie wszelkie wskazówki ignoruje,
Ciekawy jestem jak byś odebrała postaci z moich blogowych opowiadań, bo u mnie jedno to opisy postaci (cech, wyglądu) w opowiadaniu, a drugie to "tabelki" z informacjami o postaciach, gdzie ktoś zwykle "użycza im twarzy".
Jestem zdania, że co do wyglądu nie można być nachalnym - jeśli dzieło jest długie to zdąży się cegiełka po cegiełce przedstawić wygląd, jeśli mówimy o krótkiej historii to jakiś mega dokładny opis wyglądu chyba nie jest konieczny i warto zostawić pole do popisu wyobraźni czytelnika.
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 15 gru 2015, 20:08

Opisywanie wyglądu postaci jest trudne. Czasem mam ją przed oczami, a jednak nie potrafię wyrazić jak wygląda. I nigdy nie wiem, kiedy opis powinien być dokładniejszy, a kiedy lepiej nie przesadzać.
Obrazek

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Preity » 15 gru 2015, 21:20

Skorpion pisze:Ciekawy jestem jak byś odebrała postaci z moich blogowych opowiadań, bo u mnie jedno to opisy postaci (cech, wyglądu) w opowiadaniu, a drugie to "tabelki" z informacjami o postaciach, gdzie ktoś zwykle "użycza im twarzy".
Wszystko zależy od tego co jest pierwsze. Jeśli na początku zobaczę obrazek przedstawiający bohatera, to wyobraźnia automatycznie zaakceptuje przedstawiony wygląd, ale jeśli obrazek pojawi się na końcu tekstu, kiedy sama zdążę zbudować własne wyobrażenie jak dana postać wygląda, to mało co będzie w stanie jest zmienić.
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Farfocel
amator

Postautor: Farfocel » 06 mar 2016, 14:04

U mnie wszystkie postacie kobiece na początku są takie same - wysokie, chude, (obowiązkowo!) wielkookie i (obowiązkowo!) są jasnymi blondynkami. I mają wredne charaktery, lub są ich zupełnie pozbawione.
Zawsze w miarę pisania tracą te cechy - gwałtownie się kurczą, tyją i zmieniają kolor włosów. I stają się miłe, a w każdym razie bardziej ludzkie.
Nigdy nie ufaj gatunkowi, który ciągle się uśmiecha. Na pewno coś knuje.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 mar 2016, 20:04

Tak dzisiaj sobie gadałyśmy z Mir o tym, jak się czasem boimy, żeby postać nie wyszła marysuistyczna i o tym jak się niektórym udało uniknąć marysuizmu, mimo że postacie niby posiadają takie cechy. Ja podałam przykład Samanthy Carter z SG-1, która jest piękna, mądra, silna, a mimo to nie denerwuje i jest fajną postacią. Mir podała przykład Buffy. W sumie podobna sytuacja jest z Mikasą z SnK. W czym waszym zdaniem tkwi sekret, że postać posiada masę wyjątkowych cech, a jednak nie jest MS i łatwo ją polubić?
Obrazek

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:11

Postać musi posiadać jakieś wady, bez wad automatycznie jest MS. Jakiekolwiek... Nie chodzi o nadmiar zalet ale niedomiar wad... tak mi się wydaje.
Obrazek

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 06 mar 2016, 20:13

Susan Sto Helit ma mnóstwo cech, które pasują do sztampowej MS, ale ostatecznie nie jest traktowana jak nieomylna przez narrację.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 mar 2016, 20:14

Ale czasem te wady nie rzucają się w oczy, a jednak postać wydaje się wiarygodna. No i nie uważacie, że surowiej ocenia się postacie żeńskie? Bo męskich superbohaterów jest sporo i jakoś się ich nie nazywa MS.
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 20:15

Dobrze, żeby postać miała jakąś słabość. Ale chyba najważniejsze jest, żeby inne postacie były dopracowane i ciekawe, a nie wycięte z papieru, i żeby akcja kręciła się także wokół nich, a nie wokół jednej merysujki. Oczywiście postać, o której mówimy, też powinna być ciekawa i dopracowana. Ogólnie mam wrażenie, że im więcej twórca wie, o swojej postaci, tym lepiej, nawet jeśli większości tych informacji nie przekaże czytelnikowi/widzowi.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 mar 2016, 20:17

Oczywiście, bo jak się dużo wie o swojej postaci, to jej zachowanie jest bardziej naturalne i w ogóle łatwiej wymyślić jak się zachowa w różnych sytuacjach.
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 20:23

Ludzie sobie czasem nie zdają sprawy z tego, jak widać, że nic nie wiedzą o postaciach, które tworzą. Jak ostatnio oglądałam Angela, to sobie uświadomiłam, że właśnie dlatego seriale Whedona mają takie świetne postacie - po prostu twórcy wiedzą o nich wszystko, nawet jeśli widzowi prawie nic z tego nie pokazują, albo pokazują kilka sezonów później, nawet jak postać pojawia się tylko na moment. I takie coś naprawdę robi robotę.
Hyuu~!

Wróć do „Rozmowy o twórczości”