Kreacja postaci

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Re: Kreacja postaci

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:27

Vampircia pisze:Ale czasem te wady nie rzucają się w oczy, a jednak postać wydaje się wiarygodna. No i nie uważacie, że surowiej ocenia się postacie żeńskie? Bo męskich superbohaterów jest sporo i jakoś się ich nie nazywa MS.

Może dlatego że postaci żeńskie pisze się trudniej, bo jest na nie o wiele więcej klisz pułapek, robiłam na ten temat kilka prezentacji w szkole, niektre nawet przed większa widownią bo ten temat mnie bardzo bulwersuje. Właśnie kreowania, tylko ze nie w literaturze a w mediach dla dzieci, filmach i serialach animowanych oraz grach głównie...
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 20:30

Ja wiem, czy trudniej? Chyba zależy to od człowieka - jednemu pisze się lepiej żeńskie postacie, innemu męskie. Problem jest raczej w odbiorze, od żeńskich postaci więcej się wymaga. Sama chyba tak mam i mi z tego powodu głupio.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:44

Cóż, ja znam się jak mówiłam na mediach kierowanych dla dzieci.
Może nie że trudniej ale trudniej zrobić z nimi coś ciekawego (niektórym). No i często ludzie starają się ,,za bardzo'' i postać wychodzi typu: ,,Patrzcie jak bardzo jestem nie sztampowa i niezależna i wgl badass nie jak wszystkie inne łuuuu...'' bardzo cienka tu jest granica przed pisaniem fajnej postaci a usilnym ponad miarę staraniem się by to zrobić, co często kończy się ostrym fiaskiem. Genialnym przykładem jest seria Ratchet & Clank.
Obrazek

Farfocel
amator

Postautor: Farfocel » 06 mar 2016, 20:45

Kreacja postaci to w ogóle trudna rzecz. No bo gdy kobieta opisuje kobietę, to istnieje spore ryzyko, że wyjdzie MS. A z kolei gdy ja sama opisuję faceta, to mam wrażenie, że jest... nie wiem jak to nazwać, bo ,,mało męski" to chyba nie to, raczej... odrealniony? Taki jakby kosmita, o.
Nigdy nie ufaj gatunkowi, który ciągle się uśmiecha. Na pewno coś knuje.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 20:47

A mnie się podobało, co Martin powiedział o tworzeniu postaci kobiet: https://upworthy-production.s3.amazonaw ... rge_RR.jpg
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 mar 2016, 20:47

A z drugiej strony jak się pisze o kosmitach, to trzeba uważać, żeby nie byli za bardzo jak Ziemianie:P
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:50

Miryoku pisze:A mnie się podobało, co Martin powiedział o tworzeniu postaci kobiet: https://upworthy-production.s3.amazonaw ... rge_RR.jpg

Genialne. Właśnie. Dokładnie.
A co do kreskówek, to twórcy często boją się pisać kobiety... jakby były one innymi stworzeniami, które pisze się według innych zasad i tu jest problem. Jakby bali się przekraczać pewne granice.

Cały czas czekam i marzę o prawdziwej kobiecie - antagonistce - szalonym naukowcu w czymś dla dzieci. Zazwyczaj złoczyńcy płci pięknej są tylko 3 rodzai, co już mnie irytuje doszczętnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 mar 2016, 20:51

W sumie to jedna z przyczyn, dla których nie lubię twórczości dla dzieci, ale to temat na odrębną rozmowę.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 20:52

pokemonka pisze:Zazwyczaj złoczyńcy płci pięknej są tylko 3 rodzai, co już mnie irytuje doszczętnie.

Jakich?
Hyuu~!

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:54

Tylko że przez ,,dla dzieci'' ja mam na mysli również te rzeczy co są dla całej rodziny.
Np, dość często wspominana przeze mnie ostatnio, seria Ratchet & Clank, ma szerokie grono fanów w każdym wieku a postaci żeńskich jak kot napłakał i jeszcze jedna bardziej Mary Sue od drugiej. Oprócz Cassiopei, która była idealnym tropem la żeńskiego antagonisty, szkoda że było jej za mało.

W sumie, jakby się zastanowić, jedynym villainem, który spełnia moje wszystkie kryteria była Wróżka Chrzestna ze Shrecka.
Obrazek

Awatar użytkownika
pokemonka
pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: pokemonka » 06 mar 2016, 20:57

Miryoku pisze:
pokemonka pisze:Zazwyczaj złoczyńcy płci pięknej są tylko 3 rodzai, co już mnie irytuje doszczętnie.

Jakich?

Znaczy w twórczości dla dzieci:

Zimne, pozbawione emocji, spoglądające spod przymkniętych powiek... takie mroczne i tajemnicze.
Rozpieszczone, pseudosłodkie, że patrzcie jaki kontrast, że jest zła, lub z jakimś kompleksem za który się mszczą.
Nijakie, lub stare, ewentualnie z męskim głosem (i wtedy nagle, postać staje się bardziej rozbudowana i nie boją się robić z niej chodzącego żartu)

EDIT: Oh, przepraszam, znów zaczynam się przesadnie angażować emocjonalnie i bulwersować bez przyczyny.
Obrazek

DuralT
uczeń

Postautor: DuralT » 06 mar 2016, 21:04

Tak wróżka chrzestna! Ta to dopiero była zaborcza. Wzorowali ją na standardowej teściowej.

A co myślicie o Achai Ziemiańskiego?
Z jednej strony twarda baba, która dostała ostro od życia po tyłku, az drugiej kobieta mająca pewne marzenia dotyczące tego jedynego. Na sto procent nie jest MS. Niezrównoważona alkoholiczka, która nas częściowo bawi swoimi zachowaniami, lecz jej reakcje są tak dziwne i słodkie (w trakcie pojedynku krzyczy przeciwnikowi: ,, - Przespałabym się z tobą. - Mrugnęła do niego. - Krzyczałabym w twoim łóżku. Kocham cię, Virion! Słuchaj, ja umiem to robić!")
Ostatnio zmieniony 06 mar 2016, 21:24 przez DuralT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 21:14

Achaja to jest kupa od początku do końca (powieść, nie bohaterka), a bohaterka też jest słaba. W ogóle to Ziemiański wszystkie baby pisze według jednego schematu (w Toy wszystkie baby są po trosze Achajami, a główna bohaterka to już w ogóle). I tak, Achaja to jest zła postać, Mary Sue i w ogóle postać stworzona do tego, żeby się seksualnie zabawiać nad książką. I jeszcze większość psychofanów Ziemiańskiego, nie wie, jak odmienić imię Achai w Dopełniaczu :P
Hyuu~!

DuralT
uczeń

Postautor: DuralT » 06 mar 2016, 21:28

Dlatego właśnie wole Pomnik Cesarzowej Achai, gdzie Ziemiański pisze już normalnie o kobietach, a nie sili się na badziewne lesbijskie związki w armii.
Co do mojego błędu, tak nie zauważyłem go :D Dopiero jak przeczytałem twój komentarz, to go poprawiłem.
Co do samej książki, to najlepszą postacią tam jest Wirus i chyba dla niego warto było przeczytać tą trylogię. PCA, jest znacznie lepszy, bo postaci nie są tak odrealnione, a kobiety mają już całkiem normalne i różne charaktery.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 06 mar 2016, 21:39

Ale ja to czytałam. Co więcej, kiedyś mi się podobało, bo takie mroczne i poważne, i bohaterka taka super i w ogóle łaaaaaaał... A kilka lat później wzięłam to do ręki z chęcią ponownego przeczytania i się za głowę złapałam. I przypuszczam, że Pomnik wcale nie spodobałby mi się bardziej, ale pewnie tego nie sprawdzę, bo Ziemiański mnie coraz bardziej odrzuca.

A co do błędu, to nie był przytyk do Ciebie. Po prostu ilekroć się natykam w necie na fana Achai, to widzę Achaję w dopełniaczu pisaną z końcówką -ji i zawsze mnie to śmieszy.

No ale może koniec offtopu ;)
Hyuu~!

Wróć do „Rozmowy o twórczości”