Kwiatki, smaczki i grafomania

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 05 sty 2014, 18:00

Vampircia pisze:A gdyby ktoś na moim forum napisał "Ponieważ jestem Dyslektykiem nie zwracam uwagi na błędy", edytowałabym mu posta i zmieniła na "Ponieważ jestem debilem nie zwracam uwagi na błędy."
Jestem za! :D :D :D
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 05 sty 2014, 18:02

Ja bym naprawdę tak chciała. Pomyślcie sobie, jaka byłaby akcja, jakby ludzie czytali i widzieli, że ktoś napisał o sobie "debil". To byłoby jeszcze lepsze od motywu, jak Raziel w pracy zmienił komuś w CV "psychologia" na "spychologia".
Obrazek

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 05 sty 2014, 19:50

To co zapodała Vampi to jedno z gorszych ff(chociaż zdarzało mi się widzieć i gorsze). Kilka dni temu chciałem wrzucić podobny tekst, ale ostatecznie darowałem sobie.

Mnie to nie dziwi. Ludzie to debile, a masa dzieciaków przeczyta cokolwiek, byleby nawiązywało do ich ulubionej serii. I to jest według mnie negatywny efekt fanfików - często na forach i innych stronach związanych z fandomem można publikować jakiś badziew będący skrajną, niechlujną grafomianią, a ludzie i tak za to pochwalą.
Nie do końca. Masz racje, ludzie przeczytają gniot, ale bardziej dlatego, aby go zjechać lub pobawić się kosztem autora, bo w końcu łatwiej wywyższać się nad krótkim i słabym "na oko" ficzem. Jasne, zdarza się, ze ktoś chwali słabe, ale tu już bardziej chodzi o czynnik "lubialnosci" autora tzn. koledze dam komcia "pisz dalej!!!"

Najbardziej jednak dobijają mnie dwa motywy, które pojawiają się przed fikami:
1) "Hejka! Nudziło mi się dzisiaj to postanowiłem se napisać opowiadanie"
2) "To mój pierwszy fan fick, a wiec proszę o wyrozumiałość"
Obrazek

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 05 sty 2014, 19:56

Skorpion, czynnik lubienia autora to jedno, ale chwalenie gniotów, bo są do ulubionego fandomu, też się często zdarza, zwłaszcza w miejscach, gdzie są młodsi i niedoświadczeni czytelnicy (blogi, fora niektórych fandomów, np. Zmierzchu). Popatrz sobie na komentarze pod tym, co wrzuciła Vampi, oni tam wcale go nie jadą (prócz ostatniego komentarza, jedynego rzeczowego).

Najbardziej jednak dobijają mnie dwa motywy, które pojawiają się przed fikami:
1) "Hejka! Nudziło mi się dzisiaj to postanowiłem se napisać opowiadanie"
2) "To mój pierwszy fan fick, a wiec proszę o wyrozumiałość"
Zgadzam się, to jest okropne. Jak ktoś myśli, że za opowiadanie napisane na kolanie czytelnicy z prawdziwego zdarzenia będą go opiewać, to musi mieć nieźle poryte w głowie.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 05 sty 2014, 20:04

Zgadzam się, to jest okropne. Jak ktoś myśli, że za opowiadanie napisane na kolanie czytelnicy z prawdziwego zdarzenia będą go opiewać, to musi mieć nieźle poryte w głowie.
Zwykle takie fiki kończą się po "prologu".

Pierwszy akapit(?) rozdziału jest doskonały:
http://web.archive.org/web/200901111726 ... 411.0.html
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 05 sty 2014, 22:11

To, co wrzuciłeś, to tak na serio, czy ktoś sobie jaja robił?
Obrazek

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 05 sty 2014, 22:58

Serio. Napisał kilka takich opowiadań w tym moje ulubione "Pamiętnik bochatera" (oryginalna pisownia). Mimo wszystko ten brak umiejętności zwaliłbym na młody wiek tego chłopaka.
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 05 sty 2014, 23:06

W sumie jak tak się bliżej temu tekstowi przyjrzałam, to tam nawet zbytnio literówek, czy błędów ortograficznych nie ma. On jest po prostu głupi. I pewnie masz rację, że dziecko pisało.
Obrazek

Awatar użytkownika
Astroni
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Astroni » 06 sty 2014, 14:26

Skorpion pisze:Pierwszy akapit(?) rozdziału jest doskonały:
http://web.archive.org/web/200901111726 ... 411.0.html

Akapit jak akapit, widywałam już takie "rzeczy", ale... kurce, dlaczego komentujący (czy to admini, czy zwykli użytkownicy czy kto tam jeszcze) nie potrafią pokazać klasy? Zaraz kłócą się między sobą, nie czytają nawzajem swoich postów... Już o tych fickach wspominać nie będę, to naprawdę daje po oczach, kiedy się już wie.

A tak jeszcze nawiązując do głupoty/antyortografii niektórych "tekstuf" - wiele jestem w stanie zrozumieć, ale niech mi ktoś wyjaśni skąd się biorą te wyskakujące z nikąd wielkie litery? Oczywiste, że imiona się pisze z małej, bo przecież kto by tam Shift'a naciskał, ale takie Budzik zaczął skakać po Półce? Skąd niby ta półka z wielkiej mu się zrobiła? No nie łapię.
Nie ma "koniecznych" opisów i "mniej ciekawych" fragmentów - piszemy tak,
jakby każde zdanie było najważniejsze i jakby miało być naszą wizytówką.

[center]^^^[/center]
Mówi się, że Dukaj powiedział, że Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka. Mało kto wie jednak, że powiedział to ustami nie słynącej z mądrości postaci i to w świecie, w którym demokracja jest zarazą, a Słońce krąży dookoła Ziemi (naprawdę, nie tylko według astronomów!).

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 sty 2014, 14:28

Może ktoś dużo uczy się niemieckiego i się przyzwyczaił do rzeczowników pisanych wielką literą.
Obrazek

Awatar użytkownika
kociara81
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: kociara81 » 06 sty 2014, 14:30

Astroni pisze: A tak jeszcze nawiązując do głupoty/antyortografii niektórych "tekstuf" - wiele jestem w stanie zrozumieć, ale niech mi ktoś wyjaśni skąd się biorą te wyskakujące z nikąd wielkie litery? Oczywiste, że imiona się pisze z małej, bo przecież kto by tam Shift'a naciskał, ale takie Budzik zaczął skakać po Półce? Skąd niby ta półka z wielkiej mu się zrobiła? No nie łapię.

Może po prostu ta półka jest tak cudowna i wspaniała że aż trza napisać o niej z dużej litery? :D

Awatar użytkownika
Skorpion
mistrz
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 06 sty 2014, 15:34

Może po prostu ta półka jest tak cudowna i wspaniała że aż trza napisać o niej z dużej litery? :D
półka ma na imię Półka.
Wrzucam jeszcze fragment (Pamiętnik bochatera) tego autora - wstęp i cytat:
To chyba juz 999999 FF mojego wykonania ale teraz zajmę się wyjątkowym FF

Co w nim takiego wyjątkowego???
Jest pisany w formie pamiętnika czyli nie np.
-Olek złapał Gedoude
tylko
Złapałem Gedoude!

i jest jeszcze jedna wyjątkowość
FF jest pisany na podstawie mojej gry i najbardziej dziękuję Ahinsie za jej prowadzenie

W zasadzie to był zerznięty z tej jego gry forumowej, z tego co pamiętam.
Kiedy Wstałem Rano, Poszłem na dół zjeść śniadanie, Kiedy skończyłem Ola wróciła Na dół
-Cześć Olek
Przywitała mnie Olka
-Elo - również jej odpowiedziałem - Co robisz???
-Idę jeść śniadanie
Odpowiedziała poczym cicho się zaśmiała
Po zjedzeniu śniadania zaczeliśmy się szykować w podróż kiedy zadzwonił dzwonek do drzwi, Otworzyła je Mama
-O!!! To ta paczka którą zamówiłam na Allegro, Olek choć tu!!!
Poszłem do mamy już gotowy

Kiedyś jeszcze wpadłem na fajny tekst, niestety nie chce mi się go szukać, ale motyw był taki:
Zwyczajne opowiadanie - dialogi, narracja, opisy. Czytam, czytam i nagle od polowy tekstu rozpoczyna się coś takiego:
SZYMON
Cześć!
AGA
Cześć.

I tak już do końca tekstu, pod którym pojawia się wyjaśnienie autora: "Sorki, ze tak kończę, ale nie chciało mi się już pisać. Czekam na komentarze"
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 06 sty 2014, 15:52

Jest pisany w formie pamiętnika czyli nie np.
-Olek złapał Gedoude
tylko
Złapałem Gedoude!

Wytłumaczenie genialne. Tak na wszelki wypadek, jakby ktoś nie wiedział, co to pamiętnik.
Sorki, ze tak kończę, ale nie chciało mi się już pisać. Czekam na komentarze

W takim przypadku powinno się zignorować autora, a jak się będzie dopytywać, czemu nikt nie komentuje, to powiedzieć "sorki, ale nie chciało mi się komentować".
Obrazek

Awatar użytkownika
Astroni
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Astroni » 07 sty 2014, 01:06

Podobają mi się wasze wytłumaczenia :mrgreen: Półka bo Półka. Wyjątkowa, cudowna niemiecka Półka. Jak ta Fioletowa Krowa normalnie.

Skorpion pisze:
Kiedy Wstałem Rano, Poszłem na dół zjeść śniadanie, Kiedy skończyłem Ola wróciła Na dół
-Cześć Olek
Przywitała mnie Olka
-Elo - również jej odpowiedziałem - Co robisz???
-Idę jeść śniadanie
Odpowiedziała poczym cicho się zaśmiała
Po zjedzeniu śniadania...

A niech mnie, poświęcił połowę rozdziału tak prozaicznej czynności jak jedzenie śniadania - niczym prawdziwy artysta! Zapowiada się epopeja.
Nie ma "koniecznych" opisów i "mniej ciekawych" fragmentów - piszemy tak,
jakby każde zdanie było najważniejsze i jakby miało być naszą wizytówką.

[center]^^^[/center]

Mówi się, że Dukaj powiedział, że Tylko niewolników, szaleńców i samobójców nie obchodzi polityka. Mało kto wie jednak, że powiedział to ustami nie słynącej z mądrości postaci i to w świecie, w którym demokracja jest zarazą, a Słońce krąży dookoła Ziemi (naprawdę, nie tylko według astronomów!).

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 07 sty 2014, 10:23

Aż mi się przypomniał tekst koleżanki. Kiedyś, dawno temu, istniał straszliwie długaśny fanfik do DB, chyba najdłuższy w Polsce. Jakoś się bałam za niego zabrać i spytałam się kiedyś koleżanki, o czym jest, a ona mi odpowiedziała coś w stylu: "Głównie w nim jedzą śniadania".
Obrazek

Wróć do „Rozmowy o twórczości”