Jak zadebiutować?

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Jak zadebiutować?

Postautor: RedHatMeg » 01 paź 2012, 17:22

Jak zapewne się domyślacie, załozyłam ten temat w związku z tym, że planuję wydać pierwszą książkę (ewentualnie opowiadanie), a rozmowy w shoutboxie są chaotyczne i łatwo przegapić interesującą mnie/nas wypowiedź. Tutaj piszemy wszystkie informacje na temat wydawnictw, które zajmują się publikacją debiutantów, a także porady na temat tego jak generalnie zadebiutować. Myślę, że taki temat przyda się nie tylko mnie.

Mój tata wie, że chcę wydać książkę, toteż zostawił mi linki do wydawnictw niskobudżetowych:
http://www.blackunicorn.pl/wydajksiazke.html
http://presscomp.enf.pl/cena.html
Przy czym to rozwiązanie najczęściej wiąże się z tym, że zapewnę będę miała dwadzieścia egzemplarzy, które będę musiała sama posprzedawać albo porozdawać ludziom.

Z kolei brat powiedział mi, że, bodajże, Amazon publikuje książki w wersji elektronicznej i że nawet jest duży popyt na książki po polsku (w związku z tym, że jest deficyt polskojęzycznej literatury).
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Hermi
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Hermi » 01 paź 2012, 17:59

Mi się narzuca kilka kwesti z wydawaniem związanych:

1. Tekst, który chcesz wydać nie może być dostępny w Internecie, będziesz musiała go usunąć przed podpisaniem umowy.
2. Konkursy - nagrodą są często wydania. Zwykle dodają kilka/ kilkanaście tysięcy do honorarium autorskiego w przypadku zajęcia jednego z trzech pierwszych miejsc. Szukaj tylko dobrych konkursów.
3. Unikaj podejrzanych wydawnictw, jeśli autorzy masowo z niego zwiewają, Ty się do niego nie pchaj.
4. Jeśli decydujesz się na skontaktowanie z wydawnictwem czytaj dokładnie czego chcą (może być potrzebny np. jeden rozdział i streszczenie, a nie cała powieść). Prawie napewno nie będą chcieli od razu całości.
Nie będę jak liść porwany przez wiatr
Nie będę także jak ocean bez fal
Nie będę się bała upadać by wstać
Być światłem wschodzącego dnia
Autor Nieznany - Czarna noc (parafraza)

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 01 paź 2012, 18:36

Szukaj informacji o wydawnictwach. Naszą siostrę trzymali w patowej sytuacji bór wie jak długo, obiecując, że pragną wydać, ale oferując jedynie współfinansowanie, bo budżet nie pozwala, ale następny na pewno pozwoli... przy następnym to samo.
Obacz, co wydają. Bo jak wszystko, to może sobie i wydasz, ale obok koszmarków, które nawet na kiepskich ocenialniach zbierały najniższe oceny. I trzeba się wstrzelić w temat. Młodzieżówki i fantasy-romanse na pewno też mają swoją przystań. My byśmy szli z MvH w stronę tego całego young adultowego romansowego światka. Tam się może sprzedać, chociaż elfka i niziołek to marny pairing przy stadku panien z wampirami/wilkołakami.

A 20 egzemplarzy to można samemu w domu wydrukować. Na nasz gust wydawanie w takiej ilości to niepoważna zabawa w wydawanie. 20 egzemplarzy nie zauważy nikt. Nawet większy nakład zginie, jeśli nie wejdzie do Empika i nie przejdzie przez empikowe piekło - a Empiki ponoć stosują wyjątkowo chamskie sztuczki wobec wydawnictw.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
CyfrowyFaszysta
zbanowany
Kontaktowanie:

Postautor: CyfrowyFaszysta » 01 paź 2012, 21:48

Z tymi Empikami też mi się obiło o uszy i to chyba nawet jakaś grubsza inicjatywa na fejsie była, żeby tam nie kupować, bo kiwają autorów na kasę. Aczkolwiek jeśli chcesz, żeby ktoś czytał to, co napiszesz, to raczej wydawnictwa ograniczające się do sprzedaży wysyłkowej czy ebooków (a też nie wiadomo na ile można im ufać z tymi procentami) nie zaoferują wysokiej poczytności.
Obrazek
Taki właśnie, brutalnie rzecz ujmując, mamy przed sobą wybór -- albo być patriotą, albo idiotą. Kto nie jest jednym, jest siłą rzeczy drugim.

Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin
debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 02 paź 2012, 17:06

www.wydaje.pl - portal oferuje możliwość wydania e-booka gratis. Dodatkowo, po podpisaniu umowy, jest możliwość wystawienia go w innych księgarniach internetowych. Istnieje również opcja wydrukowania książki.

Awatar użytkownika
Hermi
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Hermi » 23 gru 2012, 22:53

Właśnie natrafiłam na forum, gdzie jest cały dział poświęcony dyskusją o wydawaniu. No i jeden temat jest szczególnie interesujący:
http://www.weryfikatorium.pl/forum/viewtopic.php?t=9469

Awatar użytkownika
Hermi
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Hermi » 25 kwie 2013, 10:50

Zetknęłam się ostatnio z ciekawym sposobem debiutu. Wystarczy zostać własnym wydawcą ebooka. :shock: Numer ISBN dostaje ebook po wypełnieniu jednego druczku.

Wady:
- ten debiut jest po prostu niepoważny
- korektę, ilustracje musisz wyżebrać u znajomych lub zapłacić (albo zgłosić się do kogoś kto już stał się "wydawcą")
- takie ebooki są darmowe

Przykładowy wydawca:
http://marta-tarasiuk.blogspot.com/p/o-wydawcy.html

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 25 kwie 2013, 12:53

Ja ostatnio zaczynam poważnie rozważać założenie serwisu sprzedającego e-booki, zaczynając od swoich i znajomych, a gdyby to się rozkręciło, to jeszcze innych. Ale za nim bym się tego w ogóle podejmowała, to muszę zasięgnąć porady prawnej, bo wiadomo, że zusy, podatki i inne takie, oraz zgłosić się do znajomych, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu swojego biznesu. Tak więc nie nastawiajcie się, że na 100% coś takiego będzie, ale istnieje możliwość, że w przyszłości spróbuję się tego podjąć.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 25 kwie 2013, 13:13

Ja w takie sprzedawanie e-booków średnio wierzę, bo na cholerę ludzie mają kupować e-booki nieznanych debiutantów? Jak sobie będę chcieli poczytać amatorskie opowiadania, to mogą to zrobić za darmo. Ba, nawet nieamatorskie też mogą, co za problem sobie ściągnąć e-booka znanego pisarza?

Hermi pisze:Wady:
- ten debiut jest po prostu niepoważny
Podsumowanie tego, co myślę o działalności tej całej Marty Tarasiuk.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Hermi
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Hermi » 25 kwie 2013, 13:47

Własny tekst w ebooku z numerem ISBN bywa nagrodą konkursową, ale szczerze mówiąc ja chyba nie zdecydowałabym się na coś takiego. Po prostu nie mam tekstów, które nadawałyby się do jakiegokolwiek wydania. Debiut powinien być poważny i muszą iść za nim kolejne publikacje, inaczej popada w zapomnienie.

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Preity » 25 kwie 2013, 14:36

Studio Trusto - niewielkie wydawnictwo, na które trafiłam dzięki absolwentowi naszej szkoły, który ostatnio zawitał by pochwalić się wydaną właśnie książką.
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Awatar użytkownika
CyfrowyFaszysta
zbanowany
Kontaktowanie:

Postautor: CyfrowyFaszysta » 25 kwie 2013, 15:00

Nie zgadzamy się z tym, że Autor w całym procesie wydawniczym zarabia najmniej, a gros pieniędzy, które przynosi jego dzieło, zabierane jest przez wydawnictwo i dystrybutorów. Gramy czysto! Doceniamy Waszą pracę! Chcemy, żeby każda następna książka, którą napiszecie, była lepsza i lepsza!

Co brzmi mi jak coś w rodzaju Niech nam żyje towarzysz Stalin, co usta słodsze ma od malin!. Szczytne idee, gówniany fandom.

Ja w takie hasła nie wierzę. KAŻDY może coś takiego napisać, a w praktyce wychodzi różnie. Empik np. wydaje się rajem, nie? Bo dużo klientów, więc książki mają tam wzięcie, a potem się okazuje (to akurat zasłyszałem), że jest problem, żeby od nich kasę dostać. Nie wiem, jak sobie wydawnictwo z tym radzi, ale autor jest na tym już kompletnie wydymany.

Sprawa druga: jak wygląda tam w ogóle kwestia dystrybucji? Bo mnie np. wygodniej jest kupić książkę w księgarni czy nawet głupim Empiku, a nie np. zamawiać ją przez internet. A już tym bardziej, jeśli dochodzą do tego duże koszty transportu, jakieś rejestracje na milionie stron. To już zniechęca.

Trzecia sprawa: dwóch autorów mają. Dość podejrzana sprawa.

Sprawa czwarta: jak wygląda rynek e-booków w Polsce? Zwłaszcza w dobie popularności serwisów typu Chomikuj?

Kwestii przejęcia praw autorskich lub partycypowania w kosztach nie komentuję, bo nie znam się, jak to tam wewnętrznie wszędzie wygląda.
Obrazek

Taki właśnie, brutalnie rzecz ujmując, mamy przed sobą wybór -- albo być patriotą, albo idiotą. Kto nie jest jednym, jest siłą rzeczy drugim.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 25 kwie 2013, 15:06

Tia, i jeszcze nie mają nawet podstony na publikacje. Fajnie byłoby, jakby wyszło z tego coś sensem, ale pozostajemy sceptyczni.

Swoją drogą chcielibyśmy się dorwać do jakiegoś wydawnictwa i wypróbować nasze pomysły na reklamę i dystrybucję. Ale na sama myśl o nakładzie pracy na te metody włącza nam się nasze lenistwo.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Hermi
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Hermi » 25 kwie 2013, 15:21

Misza pisze:Trzecia sprawa: dwóch autorów mają. Dość podejrzana sprawa.

Sprawa czwarta: jak wygląda rynek e-booków w Polsce? Zwłaszcza w dobie popularności serwisów typu Chomikuj?

Mogą dopiero zaczynać. Przecież nie można oczekiwać od nowo utworzonego (?) wydawnictwa bór wie ilu publikacji.

Co do chomikuj.pl zależy od konsekwencji z jaką wydawnictwo walczy z publikowaniem na chomikuj. Niektóre książki są konsekwentnie usuwane i nie uświadczysz ani jednego egzemplarza, a jak spróbujesz umieścić to okaże się, że wprawdzie jest wart kilka tysięcy chomikowych punktów, ale obok wyświetla się też informacja o konsekwencjach prawnych.

Awatar użytkownika
CyfrowyFaszysta
zbanowany
Kontaktowanie:

Postautor: CyfrowyFaszysta » 25 kwie 2013, 15:39

Z tego, co pamiętam, to ściąganie z serwisów typu chomikuj.pl jest całkowicie legalne w świetle naszego prawa. Jedynie za udostępnianie można pójść siedzieć.
Obrazek

Wróć do „Rozmowy o twórczości”