Kategorie wiekowe

Wszelkie propozycje i sugestie idą tutaj.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 21 wrz 2011, 09:58

Natka pisze:Po co brać z Fiction Ratings, skoro propozycja Aqumy jest dobra?

A ja tylko potrzymuję rozmowę :-D
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 21 wrz 2011, 17:34

Dobra, tak wyglądałyby definicje:

b.o. - w tekście nie ma scen przemocy, wulgaryzmów, ani treści erotycznych. Tekst nie porusza ciężkich tematów, takich jak np. narkotyki, prostytucja, patologia.

13+ - niewielka ilość przekleństw, mało obrazowo ukazana przemoc, odnośniki do cięższych tematów, ale bez ich dużej obecności w tekście (czyli np. ktoś wspomina o drugiej wojnie światowej i holocauście, ale nie czyni z niego tematu tekstu). Mogą pojawić się delikatne aluzje erotyczne.

16+ - przekleństwa, przemoc ukazana w sposób nieco bardziej okrutny i realistyczny (ale ciągle nie gore), ciężkie tematy (rasizm, patologia, treści o narkotykach i używkach itp. itd.), cięższy angst, niezbyt częste, delikatnie i ze smakiem opisane sceny seksu.

18+ - w tekście mogą pojawiać się ostre sceny erotyczne lub gore.

Wykorzystałam pomysły Aqumy, ale zmieniłam "graficznie"na "obrazowo", bo to pierwsze strasznie zajeżdżało mi kalką językową.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 21 wrz 2011, 20:54

A tematykę szeroko pojętego LGBT to gdzie wtrynić? Na zasadzie takie, że tematy na ten przykład slashowate nie są najważniejsze i nie celuje to w gust yaoistek?
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 21 wrz 2011, 20:59

Szeroko pojętego czego?

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 21 wrz 2011, 21:15

Ogólnie chodzi mi o transgender, transseksualizm, z boku może jakieś lesbijki, jacyś geje. No ale nieważne, i tak nie pojmę nigdy tego korzystania z ratingów. Jak będą dodane ostrzeżenia, to ratingu być nie musi?

Edycja: swoją drogą, transseksualizm może i nie jest jakoś specjalnie kontrowersyjny, ale i na to się niektórzy fochają. Interesuje nas też temat wątków kazirodztwa, ale bez erotyki.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 21:28 przez Zwierz Hienisty, łącznie zmieniany 2 razy.
"…so that's why I'm trying to figure out if there is something I need to figure out and then figure that out before it's too late and all hope is lost."

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 21 wrz 2011, 21:18

Vampircia pisze:Szeroko pojętego czego?

Lesbijki, Geje, Biseksualiści, Transeksualiści.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 21 wrz 2011, 21:38

To nie ma nic do ratingu, po prostu dodajesz takie informacje w ostrzeżeniach. A rating zależy od tego co dokładnie ci bohaterowie robią. Jak się tylko całują to b.o. albo 13+, nie ważne, czy to geje, lesbijski, czy het. A jak idą ze sobą do łóżka to 16+/18+. Do prawdy nie widzę w tym nic skomplikowanego. A rating powinien być zawsze.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2011, 16:26 przez Vampircia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zwierz Hienisty
pomocnik
Kontaktowanie:

Postautor: Zwierz Hienisty » 21 wrz 2011, 22:09

I tak jakoś bardzo restrykcyjny ten rating, jak na mój gust. Ale w opisach było coś o ciężkich tematach i rasizm - przecież tak podobny do wszelakich homofobii i transfobii - liczył się już jako czynnik do ratingu. Ale dobra, nieważne.

Myszkomiks!

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 22 wrz 2011, 09:54

Ano, restrykcyjny. Okazuje się, że bajka o śpiącej królewnie, nawet w wersji ocenzurowanej, nie nadaje się dla dzieci poniżej 13 roku życia (bo książę całuje królewnę... w wersji nieocenzurowanej budził ją stosunkiem seksualnym, jakby kto nie wiedział :P)

Od razu mówię - nie kwestionuję decyzji moderatorki, niestety rozumiem, że w internecie wymaga się takich kategorii i ostrzeżeń. Wskazuję tylko na absurdy systemu, ewidentnie będącego pod wpływem amerykańskiej pruderii.

Ale po dyskusji na TV Tropes widzę, że ludzie mają tam podobne podejście, jak ja: http://tvtropes.org/pmwiki/posts.php?di ... 000&page=0
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Natka
pomocnik

Postautor: Natka » 22 wrz 2011, 16:14

Nie dajmy się zwariować, rating ratingiem, ale nawet w bajkach Disney'a się całują* i jakoś nie dostają one od razu 13+. Tak samo 13-latek/latka wie już o istnieniu seksu i danie czytelnikowi do zrozumienia, że między postaciami "do czegoś doszło" jego/jej raczej nie zdemoralizuje. Oczywiście nie mówię tu o, powiedzmy, opisanym na pół strony namiętnym pocałunku z języczkiem, a w przypadku seksu o jakimkolwiek opisie (po raz kolejny, trzynastolatek aż tak uświadomiony i tak przeczyta 16+), ale sam fakt wystąpienia w danym opowie takich form fizycznej intymności nie powinien od razu "podbijać" ratingu.

Nie wspominając o ich Dzwonniku z Notre Dame i Esmeraldzie tańczącej na ru... umm, włóczni, czy o czym tam Frollo śpiewa -__^ Ale prawda, że dla dzieci niezrozumiałe.
OC-holic

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 22 wrz 2011, 16:14

A gdzie jest powiedziane, że nie można się całować w ratingu 13+? Btw, jak wam się tak ten system nie podoba, to zaproponujcie własne definicje. Jakoś wcześniej zrobił to tylko Aquma.

Awatar użytkownika
Natka
pomocnik

Postautor: Natka » 22 wrz 2011, 16:15

Vampircia pisze:A rating zależy od tego co dokładnie ci bohaterowie robią. Jak się tylko całują to 13+, nie ważne, czy to geje, lesbijski, czy het.

Tak tylko łapię za słówka, bo powyższe sformułowanie może wprowadzić w błąd.

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 22 wrz 2011, 16:32

Vampircia pisze:Btw, jak wam się tak ten system nie podoba, to zaproponujcie własne definicje. Jakoś wcześniej zrobił to tylko Aquma.

O, przepraszam. A to co niby?
A ogólnie rzecz biorąc to moglibyśmy 12+ dać dla wszelkich lekkich bijatyk (gdzie nikt się, co prawda, nie zabija z jakiś krwawy sposób, ale często się leją). 16+ wydaje mi się idealny na nieco większą przemoc (ale bez wyrafinowanych tortur) i lekkie zabarwienie erotyczne (w sensie - gadają o tych sprawach, mają jakieś brudne myśli, czasem się miziają albo całują, ale stosunku jako takiego nie ma).

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 22 wrz 2011, 16:33

Poprawiłam. Zadowoleni, czy jeszcze wam coś w mojej wypowiedzi życie zatruwa? Wybaczcie mi mój ton, ale zaczynacie mi działać na nerwy tym swoim czepianiem się. Naprawdę nie macie większych problemów? No chyba, że wprowadzimy na forum wolną amerykankę? Proszę bardzo, niech każdy się głowi czego się po fiku spodziewać? Ale nie, wtedy też będzie źle, bo są tacy, którzy wolą teksty o niskich ratingach i tacy, co wolą o wysokich. Serio? Macie jeszcze jakieś komentarze do definicji? Tak, DO definicji, a nie moich prywatnych wypowiedzi? Czy mogę je wrzucić do słowniczka terminów fanfikowych?

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 22 wrz 2011, 16:59

Jak dla mnie może być (Wow, normalnie to działa w drugą stronę - to ja tracę cierpliwość, a nie Vampi).

Wróć do „Forum”