Wasze cuda 2019 roku

Ktoś rzuca wyzwanie, a chętne osoby je przyjmują i mają za zadnie stworzyć coś wpisującego się w zapodany temat.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Skorpion
noblista
Kontaktowanie:

Wasze cuda 2019 roku

Postautor: Skorpion » 18 gru 2019, 09:11

No to zakładam temat. Liczę na waszą aktywność *w tym miejscu wyobraźcie sobie jakąś fajną emotkę*

Zadanie:
Przygotuj listę rzeczy, które odkryliście/pokochaliście/inspirowały was w 2019 roku. I tu pełna dowolność, na swoich listach możecie zamieszczać filmy, książki, gry, komiksy, które poznaliście w tym roku lub odkryliście na nowo.
Czas na wykonanie wyzwania: do ustalenia, chociaż, żeby nie przeciągać proponowałbym 5 stycznia
Wyobraź sbie, że w tym miejscu jest najfajniejsza sygnaturka świata. Ok, wyobraziłeś sobie? Super. A teraz powiedz, kto ma najfajniejszą sygnaturkę świata.

Awatar użytkownika
Lisbeth77
uczeń

Re: Wasze cuda 2019 roku

Postautor: Lisbeth77 » 20 gru 2019, 23:17

Zabieram się za listę, gdyż dzisiaj sporo o niej myślałam i chyba w końcu mam swoje typy. Jeśli do końca roku coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to zrobię update. Aczkolwiek doszłam do wniosku, że łatwiej chyba byłoby mi zrobić listę anty-cudów 2019... Gra o tron, The Walking Dead, ..... No ale ok, przestawiam się na optymistyczno-świąteczny nastrój, nie ma narzekania!:)

:!: Moje cuda 2019 :!:

* "The Umbrella Academy" - cudowny serial, który poznałam w tym roku. Niby nie pokazuje nam niczego, czego byśmy już nie znali, ale to tylko początkowe złudzenie. Trochę klimat X-menów, ale mimo wszystko postacie są bardzo przemyślane i oryginalne. Mamy Number 5, mamy Klausa, mamy cudowne złe charaktery: Cha-Cha i Hazel po prostu wymiatają. Świetna ścieżka dźwiękowa i wspaniali aktorzy. Pozostaje czekać na kolejny sezon i mieć nadzieję, że utrzyma poziom.

* "Charnobyl" - dziwnie uznać serial o takim tytule za "cudo", ale tak, jest to dla mnie serialowe cudo. Tak, znałam wcześniej historię elektrowni w Czarnobylu, jednak nigdy nie zagłębiałam się w szczegóły. Byłam pewna, że opowieść będzie rozwijana stopniowo, dlatego podczas oglądania pierwszego odcinka zostałam po prostu "zmiażdżona" przez rozgrywający się na ekranie dramat. Oglądałam serial już trzykrotnie, więc, taaak, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jared Harris po raz kolejny udowodnił, że zasługuje na specjalne miejsce w moim sercu i będzie miał je już tam na zawsze. Can I marry him?

* "Nichijou" - to jedno z tych anime, które kojarzyłam, jednak nigdy nie miałam czasu/chęci zabrać się za nie porządnie i obejrzeć je od początku do końca. Cieszę się, że w końcu mi się to udało. Przyznam, że była to niezwykła podróż. Mam mnóstwo ulubionych scen, które będę na pewno oglądać co jakiś czas po to, żeby poprawić sobie humor. Zamawianie kawki w kawiarni, układanie wieży z kart, rysowanie yaoi, rozśmieszanie Księżniczki, wszystkie sceny z Profesorem i Sakamoto... każdy odcinek był złoty.

* "Lore Olympus" - to taki mój najświeższy cud. Początkowo byłam trochę sceptyczna co do tego tytułu, kreska wydawała mi się bardzo nietypowa, ale wystarczyło kilka stron i po prostu się zauroczyłam tym webtoonem. To chyba najlepsze słowo, jakiego mogę użyć, właśnie "zauroczenie". Pod względem graficznym mamy moim zdaniem absolutne arcydzieło. Jeśli chodzi o bohaterów, autorka zrobiła coś niesamowitego, podobnie rzecz ma się z fabułą. Dokonała adaptacji mitów na czasy współczesne, wplatając w historię sporo aktualnych i czasem trudnych tematów. Niby niepozorny komiks, a potrafi wzbudzić tak wiele emocji u czytelnika, od rozbawienia po wzruszenie do łez.

* II część 3 sezonu "Attack on Titan" - to był mój największy cud, gdyż nie ma to jak czekać tyle czasu na kontynuację ulubionego anime... Czekanie jednak się opłaciło, dostałam więcej niż sobie wyobrażałam w moich najśmielszych snach. Boska animacja, najpiękniejsza muzyka i najcudowniejsi seiyuu to idealna kombinacja. Bardzo czekałam na ten sezon, gdyż przedstawiał wiele scen, które były znaczące dla całej historii i moje oczekiwania były naprawdę wysokie. Jestem bardzo "usy tasy". Mam nadzieję, że tak zostanie i kolejny rok przyniesie same dobre rozwiązania... zarówno jeśli chodzi o anime, jak i o mangę.
“That’s the power of words: twenty-six letters can paint the whole universe.”
— Jay Kristoff, “Godsgrave

Awatar użytkownika
Skorpion
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 21 gru 2019, 07:34

O prawie wszystkich pozycjach z twojej listy słyszałem.

O "Umbrella Academy" było głośno przez jakiś czas na forum. Oczywiście cały hajp mnie ominął jak zwykle. Widząc plakaty serialu gdzieś tam na ulicy miałem bardziej niż z X menami skojarzenie z Watchmen lub inną, mocniej komkisową stylistyką.
Kiedyś interesowałem się historią Czarnobyla i starałem się oglądać wszystkie możliwe dokumenty. I pewnie dlatego też serial jeszcze przed premierą znalazł się na mojej liście rzeczy do oglądania. Potem kolega z praccy zachwalał historię. I już nie było bata, musiałem obejrzeć. Bardo dobra mieszanka wszystkiego i jeśli już przymknie się uszy na język angielski to pozostaje się cieszyć serialem.
Wpisałem w wyszukiwarkę google "Nichijou" w nadziei, że może kojarzę anime, ale nic z tego. Z anime jestem od bardzo dawna na bakier. Jedyna rzecz z tej listy, której zupełnie nie kojarzę. Dobra, zbadam temat w święta.
"Lore Olympus" ostatnio z pewną częstotliwością przewija się przez shouta, chociaż nie doszło jeszcze do jakiegoś masowego wybuchu to czuję, że może on nastąpić już wkrótce.
"Attack on Titan" - gdy wychodziła w Polsce manga postanowiłem dać szansę serii, ale ostatecznie to chyba nie moja bajka. Mimo to rozumiem fenomen tytanów i łał, to jak rozrasta się ten świat.
Wyobraź sbie, że w tym miejscu jest najfajniejsza sygnaturka świata. Ok, wyobraziłeś sobie? Super. A teraz powiedz, kto ma najfajniejszą sygnaturkę świata.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 22 gru 2019, 09:34

Hm, ponieważ fascynacja załapana w zeszłym roku (Transformers) wciąż mi nie zeszła do końca, trudno o coś, co by ją przebiło. Ale, jedziemy:

1) W temacie Transformersów, ponieważ to cud na skalę tego fandomu, Bumblebee jest dobrym filmem! Przeszłam od meeh, do ostrożnego hype, do obejrzenia go trzy razy. Film ma niski próg wejścia, sensowną fabułę, dobrze napisane postaci (i ludzi, i roboty), ładną estetykę, no, polecam.
2) Znalazłam w końcu legendarne dobre romanse! Seria Brother Sinister autorstwa Courtney Milan chwyciła mnie za serce. Zawiera bohaterki, które mają inicjatywę nie tylko w związku i w seksie, ale też we własnym życiu oraz bohaterów, którzy nie są przemocowymi dupkami. Historyczny setting, lekko sensacyjne fabuły jako dodatek do podstawowego wątku romantycznego, dobrze napisany seks, czego chcieć więcej?
3) Kupiłam podręcznik do Mage: The Ascenstion 20th Anniversary Edition. Maga prowadzę od dobrych piętnastu lat - podręcznik rocznicowy wyszedł już kilka lat temu, nie było mnie na niego stać. Teraz kupiłam i był wart tej chorej ilości pieniędzy. Cegła na niemal 700 stron, pełna poprawionych zasad i poprawionego settingu. Rzeczy, które przez lata musiałam poprawiać sama, tutaj są już poprawione. Nie wszystko wykorzystam, ale i tak podręcznik jest po prostu piękny - i ma bardzo, bardzo wspaniałe ilustracje.
4) Antologia Harda Horda. Jeśli wątpicie w polską fantastykę, sięgnijcie po tę książkę! I w ogóle po twórczość polskich autorek, bo tak się składa, że obecnie w Polsce najlepszą fantastykę piszą panie. W antologii są teksty moich ulubionych autorek: Aleksandry Janusz, Agnieszki Hałas, Marty Kisiel, Anny Kańtoch i Martyny Raduchowskiej - a to tylko wierzchołek góry lodowej. Poza tym książka jest przepięknie wydana!
5) Dobrałam się w końcu do Koziorożca - komiksu autorstwa mojego ulubionego rysownika, Andreasa. Eksperymenty z kształtami kadrów i formą narracji, wątki okultystyczne, nawiązania do powieści pulpowej i lowecraftowskiej grozy - to są rzeczy, których można się po Andreasie zawsze spodziewać. Nadal moim ukochanym jego komiksem pozostaje Rork - a Cromwell Stone jest najbardziej dopracowanym dziełem, jakie Andreas stworzył - ale Koziorożec też daje radę.
6) Nadal komiksowo: Brom polskiej rysowniczki Unki Odyi (to ponoć nie pseudonim) - niesamowity klimat oniryzmu i urban fantasy.
7) Muzycznie - album Resist zespołu Within Temptation. O boże. O bożebożeboże, od czego mam zacząć? WT zaczynało jako basic symphonic metal i bardzo, bardzo od tego odeszło - i moim zdaniem wyszło to zespołowi na dobre. Resist jest najlepszym co nagrali. Klimat płyty ponadto kojarzy mi się z mrocznym science fiction, więc, cóż, przepadłam. Umarłam i nie wstanę. Niestety, koncert Within Temptation, na który miałam bilet, przechorowałam...
8) A skoro już mowa o koncertach, to ani Powerwolf ani Gloryhammer nie są w moim top ten ulubionych zespołów, ale koncertowo oba wymiatają. Oba zespoły mają wyraźny pomysł na siebie i to widać na koncertach. Gloryhammer robi pastiszowy power metal z tekstami opowiadającymi kiczowatą space operową historię. Na scenie panowie noszą zbroje, odgrywają swoje postaci, wysyłają widzów na quest do Galaktycznej Fortecy (do baru po piwo) i w ogóle emanują dużą ilością energii. Powerwolf z kolei też wali kiczem, tym razem kiczem typu "jacy my jesteśmy bluźnierczy" - więc na koncertach mamy teksty w stylu "celebrowanie metalowej mszy". Mają dopracowane dekoracje, a wokalista ma niesamowitą charyzmę i porywa publiczność do integracji. To był bardzo, bardzo dobry koncert.
9) Fanfikowo, wzięłam udział w dużym evencie, przez kilka miesięcy obok masy utalentowanych ludzi pisałam moje ficzydło. Integrowałam się z innymi uczestnikami. Poznałam utalentowanego rysownika i dostałam wspaniałe ilustracje. Jeśli kiedyś w jakimś waszym fandomie trafi się event typu "big bang", to bardzo polecam!
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Skorpion
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: Skorpion » 27 gru 2019, 15:55

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 27 gru 2019, 22:26

AAAaaaa, przypomniały mi się RZECZY!

10) Anime: Dororo. Na podstawie mało znanej mangi Osamu Tezuki, wersja z tego roku (istnieje też ekranizacja starsza, ponoć taka se). Feudalna Japonia, demony i protezy kończyn - czego An może chcieć więcej? Najbardziej mnie w tym anime urzeka to, jak pokazuje ono konsekwencje paktowania z demonami oraz jak zadaje pytanie o to, co oznacza bycie ludzkim. Polecam, jeśli lubicie mroczne fantasy w historycznych setingach.
11) Anime: Carole and Tuesday. Na początku ciepłe slice of life odziewcznyach pragnących zrobić karierę muzyczną - pod koniec dramat społeczny, ale z optymistycznym przesłaniem. Historia bliskiej przyjaźni (? - w relacji bohaterek można widzieć przyjaźń, ale można też dopatrywać się związku), ale przede wszystkim historia o potędze muzyki, naładowana nawiązaniami do historii muzyki popularnej. Płakałam mocno na ostatnich odcinkach,
12) Serialowo/animacja: Dark Crystal Age of Resistance. Prequel klasycznego filmu fantasy, który miał piękne wizualne światotwórstwo, ale taką se fabułę. Serialowa fabuła jest o wiele, wiele lepsza, postaci o wiele ciekawsze, a strona wizualna, oparta na kukiełkach i pracowicie tworzonych ręcznie dekoracjach, podrasowana komputerowo - kładzie na kolana. Znów - to mroczna historia która nie będzie mieć happy endu (jak zna się film...) - ale pięknie pokazuje mechanizmy kolonizacji, rabunkowego korzystania z zasobów - i wykorzystywania rdzennej ludności, które eskaluje do ludobójstwa. Brrrr, ale jakie piękne to brrrr!
13) Serialowo: netflixowy Wiedźmin! Jestem fanką książek, jestem fanką gier, jestem fanką tego serialu. Showrunnerka przeczytała książki i zrozumiała je. Henry Cavil kocha Geralta i umie się w niego wczuć. Wspaniały Jaskier! Cudowna Yen! Muzyka! Aaah! Proszę więcej! (Toss a coin for your witcher)
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Wróć do „Wyzwania twórcze”