Jak NIE pisać?

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Jak NIE pisać?

Postautor: RedHatMeg » 02 lis 2010, 17:41

Czyli praktyczne rady dla młodych pisarzy od starych wyg :mrgreen: . Po przeczytaniu paru demotywatorów napisanych przez anty-fanów meyerowego "Zmierzchu", w których często powtarzało się zdanie o tym, że autorka nie umie pisać, zaczęłam sie zastanawiać nad tym, co zrobić, aby nie wyjść na grafomana. Dlatego w tym temacie skupiamy się na tym, jak NIE pisać.
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 02 lis 2010, 19:56

Po pierwsze to, co zostało niedawno wspomniane w innym temacie: nie powinno się pisać o rzeczach, o których się nie ma pojęcia. Po drugie bardzo ważne są postacie, bez nich nawet dobra fabuła nie uratuje tekstu. Dlatego nie należy wstawiać postaci, które nie są zbudowane od podstaw albo które działają w sposób nielogiczny. Po trzecie nie należy pisać z podejściem "to tylko fanfik, więc nie muszę się starać". Oczywiście każdy może coś takiego stworzyć, każdy to może umieścić w sieci, tylko nie należy potem oczekiwać, że ludziom się spodoba.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 02 lis 2010, 20:12

Po czwarte, jeśli się nie czyta książek, lepiej sobie z pisaniem dać spokój.
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 02 lis 2010, 20:51

Po piąte: należy dopasować postaci i wydarzenia do realiów, w których się pisze.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 02 lis 2010, 20:56

An-Nah pisze:Po czwarte, jeśli się nie czyta książek, lepiej sobie z pisaniem dać spokój.

Chciałam to napisać, ale uznałam to za oczywistą oczywistość.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 02 lis 2010, 20:59

Nie dla wszystkich jest tak oczywista, jak się bawiłam w ocenianie opowiadań blogowych, nie raz się spotykałam z takimi, których autorka pisała że nie lubi czytać...
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 02 lis 2010, 21:12

I nie wstydziła się do tego przyznać? Nieźle.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 02 lis 2010, 21:20

Obawiam się, że są takie, dla których wstyd się przyznać, że czytają coś poza opkami...

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 02 lis 2010, 21:28

No w sumie pamiętam jak na takim jednym forum fanfikowym pewien koleś zapytany o książki stwierdził, że nie czyta makulatury.

Awatar użytkownika
Szaliczek
debiutant

Postautor: Szaliczek » 02 lis 2010, 22:11

Po szóste: nie staraj się pisać dla wszystkich. Ogranicz swój tekst do określonej grupy społecznej, np. fanów opowiadań o parach homoseksualnych.
Aaaa tam....
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 02 lis 2010, 22:21

Ludzie, Meg wyraźnie zaznaczyła w temacie, że to miało być jak NIE pisać.

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 03 lis 2010, 05:23

Vampi, wszystko dobrze. Każdy napisał post zgodny z tematem.
To ja teraz podsumuję dotychczasowe wnioski i wrzucę własne.
1. Nie mozna pisać o czymś o czym sie nie ma pojęcia (nawet Maj przeczytał coś o Ameryce, zanim napisał Winnetou).
2. Trzeba dobrze przemyśleć psychologię i charakter postaci.
3. Bez podejścia "to tylko fanfik, więc nie muszę sie starać".
4. Nie brać się za pisnaie, jeśli się nie czyta książek (Srlsly - WTF? Piszesz coś na kształt książki, a sam/a ich nie czytasz?).
5. Zgodnosć z realiami ("Hej, Jagiełło, odłóż ten miecz, załatwimy Krzyzaków uzi!")
6. Nie pisać dla wszystkich.
Cóż mogę dodać? Kiedyś chodziłam na monograf o literaturze popularnej i zapytałam wykładowcę, czym sie charakteryzuje grafomania. Odpowiedział, że to zużywanie pewnych schematów. I się zgadzam. Kopiowanie czegoś, co jest akurat popularne albo powtarzanie w fabule tych samym motywów może doprowadzić do kiczu.
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 05 lis 2010, 21:56

Myślę, że też nie powinno się naśladować cudzego stylu, bo z reguły to marnie wychodzi. Lepiej wypracować sobie własny styl.

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 05 lis 2010, 23:58

Czy ja wiem? Myślę, że dobrze jest się wzorować na stylu pisarza, który Ci się podoba. Nie dokładnie naśladować, ale na tej podstawie wypracować sobie własny styl.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Komimasa
debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Komimasa » 07 lis 2010, 01:57

No ja nie uważam się za żadną "wygę", jednak pozwolę sobie nie zgodzić się z Waszym zdaniem o tym, że jak nie czytasz książek to nie pisz. Ja generalnie nie czytam. Z czystej chęci a nie z przymusu, przeczytałem raptem kilka książek. Mimo to mój styl jest do przełknięcia. Ludzie czytali i nawet się im podobało. Nawet osoby znające się trochę na pisaniu uważają, że nie mam tak złego stylu. Tak więc się z tym nie zgodzę.
Piszę dla siebie, ale co szkodzi się tym podzielić.

Wróć do „Rozmowy o twórczości”