Opowie, a doświadczenia

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Skorpion
noblista
Kontaktowanie:

Opowie, a doświadczenia

Postautor: Skorpion » 22 wrz 2019, 16:39

Okej, okej... Podobno trzeba coś wiedzieć, aby móc coś napisać. W tematach dotyczących pomocy, ale również w szołcie dzielimy się swoimi wątpliwościami odnośnie własnych tekstów, pytamy o porady, czy jakieś konkretne zachowania. Pisząc staram się oddać realizm i aby to zrobić często poznaję wcześniej jakiś temat poprzez wyszukiwanie informacji, ale jak jeszcze można oddać doświadczenia i prawdziwość (jeśli w ogóle zależy wam na realizmie) historii? Np. pisząc o podróży sami podróżujecie, poznajecie różnych ludzi związanych z fachem, o którym piszecie. Trochę odchodząc od działki pisarskiej, kiedyś słyszałem anegdotkę o aktorze, którzy otrzymując rolę, teraz nie pamiętam, grabarza, chyba, zatrudnił się w domu pogrzebowym.
Innymi słowy, jak przygotowujecie się przed napisaniem opowie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Re: Opowie, a doświadczenia

Postautor: Vampircia » 22 wrz 2019, 17:11

To zależy od opowie. Często jest tak, że w praniu wychodzą różne rzeczy, których nie wiem i muszę zrobić research. Ale ogólnie, ostatnio nie piszę zbyt ambitnych rzeczy, więc nie muszę się jakoś bardzo przygotowywać. Kiedy pisałam rzeczy dziejące się w jakiejś epoce historycznej, które miały mieć jakąś mocniejszą dawkę realizmu, to pamiętam, że przygotowywałam się bardziej. Ale jak piszę np. s-f, gdzie dużo rzeczy jest, że tak się wyrażę, zmyślonych, to po prostu inspiruję się różnymi innymi dziełami, które lubię. Czasami pomysły przychodzą przez przypadek. Pamiętam jak ostatnio nie mogłam wymyśli zawodu dla jednej z postaci i przypadkiem w czymś, co akurat oglądałam, zostało wspomniane, że jedna postać sprząta na dworcu. I tak sobie pomyślałam, że w sumie mi to pasuje, bo w HL2 nawet jest scena na dworcu i to będzie fajne nawiązanie. Więc czasem pomysły na różne detale można znaleźć w niespodziewany sposób. A ogólnie przed pisaniem dużo rozmyślam. Myślę i myślę, wyobrażam sobie, świat, postacie ich historie, ich uczucia. Czasami tak bardzo się wczuwam, że kiedy one cierpią, mnie również robi się smutno.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Lisbeth77
uczeń

Re: Opowie, a doświadczenia

Postautor: Lisbeth77 » 05 lis 2019, 21:13

Skorpion pisze:Innymi słowy, jak przygotowujecie się przed napisaniem opowie?

Przyznam, że jestem strasznym służbistą/sztywniakiem jeśli chodzi o pisanie fików. Sama świadomość, że "użyczam" czyichś bohaterów i piszę o wymyślonym przez kogoś innego świecie, sprawia, że chcę się do tego zadania bardzo dobrze przygotować i zawsze robię obszerny research albo zabieram się tylko za te fandomy, które dobrze znam. Przykładowo, pisząc kiedyś fanfik ze świata Sherlocka, tak długo głowiłam się nad kilkoma kryminalnymi zagadkami, że fik urwał się w połowie, ponieważ zabrakło mi błyskotliwego zakończenia. Staram się też zawsze odpowiednio przedstawić bohaterów, wiernie ukazać ich oryginalny charakter, no... oczywiście pomijając takie niuanse jak wyeksponowanie przemilczanej przez autora ich orientacji seksualnej:P
Zgadzam się jednak z Vampircią, że to zależy od opowie, np. przy one-shotach może i nie przykładam do tego aż takiej wagi. No i też trzeba pamiętać o tym, że nie wszystko uda nam się wyresearchować, czasem trzeba wczuć się w sytuację, użyć wyobraźni, domyślić się, jak zachowałby się bohater starszy/młodszy od nas, innej płci, z innego środowiska, wykonujący inny zawód itp. W końcu dobry pisarz nie musi doświadczyć danego zjawiska, aby o nim pisać, choć dobrze, jeśli będzie miał otwarty umysł.
“That’s the power of words: twenty-six letters can paint the whole universe.”
— Jay Kristoff, “Godsgrave

Wróć do „Rozmowy o twórczości”